Listopad 2009

Yip Man

18. listopadu 2009 v 9:59 | Jamamba |  KungFu
Vložil Jamamba
kung-fuYip ManProtože jsem teď na několik měsíců v Číně, podařilo se mi vidět tento film vlastně v době, kdy měl světovou premiéru. Upřímně řečeno jsem se na film docela těšil. Bydlím ve Foshanu (Fatsaanu), tedy měste, kde Yip Man vyrůstal a žil před svým utěkem do Hongkongu. Proto bylo město plné reklam na tento film a místní televize neustále vysílaly film o filmu, tedy o tom, jak se film točil.

Po shlédnutí samotného filmu (v oficiální distribuci Ip Man, ne Yip Man) jsem však byl velice rozčarován, neřkuli zklamán. Protože se Wing Chun již nějakou dobu věnuji, tak samozřejmě znám i některá fakta z Yip Manova zivota - ta se ovšem ani trochu neshodují s tím, co můžeme v tomto filmu vidět.
Yip Man vs. JaponciČíňané se pokouší za každou cenu vytvořit novou legendu alá Wong Feihung (série Once Upon a Time in China) nebo Huo Yuanjia (Fearless), filmovou legendu založenou na skutečné historické postavě. Yip Man zde vystupuje jako člověk ctostný a čestný, charakterově bezchybný. Souboje jsou většinou vedeny proti japonským fašistickým okupantům Číny za 2. světové války, Yip Man je zobrazen jako neohrožený bijec japonských karatistů. Číňané pochopitelně v kinech jásají, stoupají si na sedadla a extaticky křepčí. Čínský hrdina bije japonské padouchy, jako se na čínského hrdinu sluší a patří.
Podle slov starého mistra Gwok Gaaie (Ba fa lin Wingcheun, čest jeho památce) a Yip Manových nejstarších, dosud žijích žáků Luk Gaie a Gwok Fu, kteří dodnes bydlí ve Foshanu a stali se jeho žáky už v době, o které film vypráví, nikdy neslyšeli že by se Yip Man po dobu svého života ve Foshanu někdy popral. Říkali: "Yip Man byl gentleman - a gentleman se nikdy nepere."
skutečný Yip ManDalším potvrzeným faktem je též skutečnost, že Yip Man měl v době svého působení ve Foshanu celkem 8 žáků, z nichž ještě oni výše zmiňovaní dva mistři stále ve Foshanu žijí a vyučují. Ve filmu vyučuje Wing Chun všechny zaměstnance foshanské továrny na zpracování bavlny. Dalším faktem, který naprosto odporuje Yip Manovu skutečnému životu, je scéna, kde je na konci zákeřně zezadu postřelen japonským fašistickým důstojnikem, který neunesl porážku svého bojovníka v souboji.
Pokud se tedy týče Yip Manova skutečného života a života filmového, jedná se o dvě různé postavy. Ve filmu uvidíme postavu možná vysněnou, takovou, jakou by leckdo chtěl, aby jí Yip Man byl, ale která má s jeho skutečným životem a působením ve Foshanu pramálo společného. I přes to, ze příběh života skutečného Yip Mana byl komplet změnen a "vylepšen", působí dost ploše a patří spíše mezi scénaristický průměr. Samozřejmě že před závěrečnými titulky musíme shlédnout i nepostradatelnou informaci o jeho žákovi Bruce Leem a jeho fotografie - Yip Man a potažmo Wing Chun na západě vděčí za svoje jméno především tomuto herci. Mimo jiné proto film působí trochu jako úvodní film k připravovanemu seriálu alá Kobra 11, takže se máme na co těšit.
Yip ManCo se týče choreografie bojových scén, je třeba podotknout, ze hlavní role byla obsazena šikovně; Donnie Yen dokáže určitě předvést dobré filmové Wing Chun a jeho výkon je v tomto filmu nepopiratelný a standardně dobrý. Pokud však budeme hodnotit reálnost jednotlivých soubojů, člověku určitě některá místa přijdou zvláštní, ne-li vyloženě hloupá, napřiklád sklánění se vstoje s údery k již ležícím bojovnikům apod. Ale v pohádkách létají čarodejnice na koštětech a film je zkrátka a prostě jen film. Některé scény jsou samozřejmě z filmového hlediska celkem povedené a to předevsim díky šikovné kameře a dobrého střihu. Suma sumárum - pochvala pro kameramana a Donnie Yena v roli Yip Mana.
Poznámka na závěr: Osobně mě zajimá, kolik Wing Chun škol začne přebírat do svého výukového systému "filmové" tréninkové metody, ktere jsou ve filmu k vidění a které dle mých zkušeností s hongkongským i řadou pevninských linií tohoto systému rozhodně k vidění nejsou. Celkově bych tedy filmu dal dvě až tři hvězdičky z pěti; rozhodně nedoporučuji vyhazovat peníze za lístky do kina - je to jeden z těch filmu, který je lépe shlédnout jen doma na DVD, pít u toho pivo a chroupat brambůrky (či jako u nás v Číně smažene švaby), větší pozornost si rozhodně nezaslouží.
CHTĚLI BYSTE NA TEN FILM KOUKNOUT? TADY JE LINK:
http://phimtogo.com/movies/watch/14234_IP_Man_2008_Chung_Tu_Don_/1/
ale je to v činštině s ENG titul.

Filmy

16. listopadu 2009 v 9:14 | admin |  Filmy ke shlednutí online
www.kinotip.cz přeji vám hezký den