Březen 2009

Bruce Lee a Jeet Kune Do

3. března 2009 v 20:56 | Marek Polak |  Bruce Lee
Bruce Lee a Jeet Kune Do
V minulém čísle jsme zahájili exkutz do světa bojových umění. Po představení stylu kung-fu přišla řada na ikonu bojových umění Bruce Lee. Kým byl, čím se proslavil, jakou bojovou techniku prosazoval?

Bruce Lee, celým jménem Jun Fan Lee, se narodil 27. listopadu 1940 a zemřel 20. července 1973 v Hongkongu. Už v dětství se věnoval bojovému umění pod vedením velmistra stylu Wing Chun. Po pěti letech tvrdého tréninku ho otec poslal do U.S.A. Tam pracoval v místní čínské restauraci a při tom si dodělával vysokoškolské vzdělaní. Později se stal filmovou hvězdou a legendou bojových umění. Mezi jeho nejlepší filmy se řadí Cesta draka a Drak přihází.

V tomto vydání se budeme zabývat stylem, který on sám vytvořil a stručně vám popíši jeho pestrý, ale bohužel krátký život. Už jenom to, že jsem nazval stylem to, co vytvořil, není správné. Jeet Kune Do je styl beze stylu, jak by řekl sám geniální Bruce Lee. V Jeet Kune Do je rozhodující spontánní reakce a přizpůsobivost, podle taoistického učení o ne-konání.

Neexistuji zde žádné stanovené techniky, ale to neznamená, že se nenaučíte správné udeřit jak pěstí, tak kopem. Můžeme říct, že Jeet kune do zahrnuje různé styly od thaiského boxu po taekwondo. Je jen na Vás, co a kdy z toho využijete. Nejsou zde žádná pravidla, jakou techniku máte použít právě teď.

Jen pro lepší pochopení. Tradiční čínská bojová umění nutila žáka zapadnout do jakéhosi systému. Styl Hung Kar je dobrý příklad takového systému. V tomto stylu se žák učí boj na způsob draka, tygra či jestřába. Musí trénovat těžké nízké postoje nebo techniky, které nikdy v reálném boji nevyužije. Copak člověk má k dispozici vlastnosti draka nebo tygra? Tyto složité techniky vedly jen k jednomu a to ke zmatku.

V Jeet Kune Do se odhazuje vše přebytečné. Je to jako když sochař otesává přebytečné kameny a nakonec z toho zbyde jen krása.

V Jeet Kune Do je vyvinut úder, který se podobá úderu Wing Chun. Celý úder se vykonává uvolněnou paží. Každé napětí svalstva spotřebovává energii. Když je paže uvolněná, celá energie se přenese na překážku a ne na kontrakci svalstva. Aby se energie mohla přenést beze ztráty, pěst je vytočena palcem vzhůru a během úderu nerotuje. Energie tohoto úderu se podobá energii vytvořené při vymrštění těžkého předmětu ohebným držadlem, které se nejprve ohne a poté vymrští předmět.

Bruce využíval každé volné minutky k tréninku, aby se zdokonalil. Ale jak se vlastně k bojovým uměním dostal? Jako mladý chlapec byl znám jako "rváč", který se mnohokrát ocitl v situaci, kdy šlo doslova o život. Proto se jeho otec rozhodl zavést ho k Yip Manovi, aby nasměroval jeho energii správným směrem. Yip Man ho přijal a poznal, že Bruce je jedinečný.

Jak už jsem se zmínil, po pár letech Bruce odešel do USA, kde si vydělával a studoval. Zde si také našel budoucí manželku Lindu, se kterou si otevřeli institut bojového umění Jun Fan Gung-Fu. Bruce měl úspěch se školami. Jeho tréninky navštěvovaly hvězdy jako James Coburn a mnoho jiných známých režisérů a herců.

Jednou při prezentaci svého bojového umění si ho všiml filmový producent a nabídl mu vedlejší roli v seriálu "Green Hornet" (Zelený sršeň). Poté se z Bruce pomalu ale jistě stávala filmová hvězda. Lidé ho milovali. Každý muž se s ním ztotožňoval. Byl to hrdina.

Bruce miloval herectví a věnoval se mu jak jen mohl, ale po čase byl přepracovaný a unavený. Už při natáčení jeho nedokončeného filmu The Game of the Death šlo vidět, že s Brucem není něco v pořádku.

Dne 20.7. 1973 si Bruce vzal prášek proti bolesti hlavy a usnul. Toho dne se už neprobudil. Jako příčina smrti se uvádí mozkový edém. Ale druhá, mystičtější verze jeho smrti, uvádí, že dostal "dotek smrti" (dim mak).

Proč by se ho pokoušel někdo zabít? Snad proto, že porušil pravidla bojových umění, která kdysi říkala neučit bílé? To nikdo s jistotou neví. Ale co se ví, je to, že Bruce Lee je legenda, která ukázala krásu čínské kultury všem. Jsem si jist, že Bruce Lee byl ten, kdo vás "přinutil" začít s bojovým uměním.