Prosinec 2008

Capoeira

29. prosince 2008 v 18:02 | neznamy |  Capoeira

HISTORIE:

USA i Brazilie patřila také mezi státy, které podporovaly otroctví. Otroci byli do Brazilie přiváženi po "kopách". Do Brazilie se jich dostalo více než dva miliony. Otroci pocházeli z různých části Afriky. V Recife-(jeden z hlavních přístavů, kam se přiváželi otroci), se skupina asi 40 otroků vzbouřila proti svému pánovi, zabili všechny bílé zaměstnance, spálili jejich domy... Potom utekli do hor, kde se s pomocí indiánů schovali. Kvůli hojnosti palem nazvali toto místo "Palmares". V tomto místě se Capoeira začala rozvíjet.
Capoeira(čte se Kapuejra) jako bojový tanec je známá přibližně od roku 1770, dlouho po letech otroctví.

Palmares

V Palmeras bylo něco kolem 20 000 obyvatel včetně indiánů a bělochů. Bylo zde mnoho kultur. V tomto novém prostředí se navzájem učili jejich tance, rituály, náboženství, a hry. Výsledek tohoto "mixování" kultur, byla Capoeira.

Capoeiru používali afričtí bojovníci proti holanďanům, byl to bojový systém nazvaný "jungle war". Capoeira byla založena na neočekávaných útocích. S rychlými a úskočnými pohyby způsoboval otrok značné škody bílým útočníkům. Capoeira se stala jejich zbraní, jejich symbolem svobody.

Když otroci přežili kontakt s bílým protivníkem,vrátili se na plantáže a vyučovali Capoeiru další otroky. Neděle byla jejich den odpočinku, byl to den kdy cvičili Capoeiru. Ke Capoieře byla přidána hudba, zpěv, tanec.
Moderní doba

Zákon, který zakazoval praktikovat capoeiru byl účinný - do roku 1920, pak se praktikoval jako "lidový tanec." Na jejich skrytých místech, udržovali capoeiristi své tradice naživu. Časem se capoeira stala pro společnost přijatelnější.

V roce 1937, Mestre Bimba, jeden z nejdůležitějších mistrů capoeiry, přijal pozvání prezidenta, aby demonstroval své umění. Po úspěšném předvedení šel zpět do svého domovského státu a s vládním povolením otevřel první školu Capoeiry v Brazílii. To byl první krok směrem k otevřenému vývoji, o pár let později senát zřídil capoeiru jako národní sport.

Dnes je capoeira známá po celém světě. V Brazílii, je capoeira všude - na základních školách, univerzitách, klubech, a ve vojenských akademiích.

Pencak silat

29. prosince 2008 v 18:00 | neznamy |  Pencak silat
Tento druh sportu zdomácněl v Indonésii (zejména v Jávě a Sumatře) a v Malajsii, je náplní školní výuky a provozuje jej i místní policie. Malajský silat se od indonéského poněkud liší. Oběma je společná skutečnost, že jednotlivé pohyby se nejprve nacvičují pomalu s maximální přesností a teprve později se přechází k rychlému provedení. Tradiční pencak silat (pohybově stylizovaný zápas) má taneční charakter. Útoky jsou doráženy elegantně vykláněním a odváděním síly soupeře. Pro silat jsou typické estetické zahajovací fáze boje a rychlé změny mezi vysokým a velmi nízkým postojem. Pencak silat v sobě zahrnuje množství útočných a obranných pohybů: techniky úderů (sodokan), kopy (tendangan), obranné techniky (tangkisan) a také bloky, hody, úchopy a páky. Při souboji se bleskově střídá napětí a uvolnění. Jedním ze znaků tohoto sportu jsou plynulé pohyby a uhýbání (elak). Žáci se musí nejprve naučit krokové pohyby (langkah) a základní pohyby (pasang). Potom se učí optimálně využívat přirozených zbraní lidského těla. Prsty, pěstmi, lokty, koleny, hlavou a nohama lze napadat na určité cíle: pokrčeným ukazováčkem např. oko, hřbetem ruky krk a podobně. Používají se techniky úderů a kopů, páčení a držení. Součástí výuky jsou rovněž cvičení s partnerem, při nichž jeden z bojovníků libovolnou technikou útočí a druhý provádí účinnou obranu (přičemž využívá především rotačních a vyklánějících pohybů) a přechází do protiútoku. Trénink s jedním nebo více partnery (sambut) slouží rovněž k mobilizaci vnitřní energie (ilmu). Podobně jako v kung-fu existuje také u silatu několik směrů, např. gayung cekak, perpi mataram a jiné. Některé útočné a obrané pohyby imitují chování zvířat, jako jsou tygr, had či opice. Součástí tréninku je rovněž používání zbraní (dýky, kris, tyče), osvojování umění útočit na vitální body (rahsia) a nácvik dalších forem (silat seni). Rozlišují se dva tréninkové směry: 1. Pulut - taneční, artistická forma silatu, která se (za doprovodu hudby) provozuje při svátcích, přičemž náplní je předvádění her se zbraní a souboj dýkou. 2. Buah - souboj. Při soutěžních bojích, které jsou pořádány zastřešujícím indonéským svazem (IPSI), nosí borci ochranné vesty. Zápas probíhá na dvě nebo tři kola, která trvají vždy dvě minuty. Kopy a údery jsou povoleny pouze nad pasem, v rozporu s pravidly jsou útoky na hlavu Používají se také techniky hodů, úchopů a pák. Bodově se oceňují zásahy soupeře, úspěšná obrana, hody a páky. Zvláštnost pravidel spočívá v tom, že mimořádně dobře provedené techniky přinášejí dodatečné body, takže stylově vybavení zápasníci jsou ve výhodě.

Thajský box

29. prosince 2008 v 17:58 | neznamy |  MuayThai
Historie Muay-Thai
Thajský box neboli Muay-Thai je velmi staré bojové umění, které zavedl jako způsob boje muže proti muži ve své armádě král Ramkhamhaeng na počátku čtrnáctého století.
Povinná výuka Muay-Thai - jako způsobu sebeobrany a připravenosti národa - je zavedena na všech stupních škol (mateřských nevyjímaje), v armádě a samozřejmě ve výcvikových kempech po celé zemi. Zajímavostí také je, že do roku 1996 nebyl povolen vstup ženám do ringu ani na sportoviště, avšak od roku 2001 (zřejmě kvůli snaze prosadit thajský box na Olympijské hry) mohou ženy již i zápasit.
V Thajském království je však snem každého malého Thajce alespoň jednou vybojovat zápas národního šampiona na Lumpiny nebo Ratchadamnoen stadionu, svatostáncích Muay-Thai. V Thajsku box není jen pouhé bojové umění, je protkán mnoha rituály a navíc ho (jako jediný boj) doprovází tanec nazvaný VAI-KRU. Znamená to, že za zvuku bubnu, cimbálu a jávské flétny borci před bojem tančí v ringu svůj tanec, kterým vzdávají poctu učiteli, soupeři a tradicím. Thajci říkají, že rozhoduje o výsledku zápasu a bez něj by thajský box nebyl tím, čím pro ně tento národní sport je.
Přejímat východní filozofie do zcela rozdílných podmínek však nelze, a proto se ve světě (a od roku 1992 i u nás provádí) v podobě bojového sportu. V zápasech, které jsou na pět kol po třech minutách, se používají údery rukou, loktů, kolen a nohou. Narozdíl od jiných sportů je thajský box plnokontaktní a - mimo hlavy a těla - se útoky vedou i na nohy a povoleny jsou i různé strhy, shozy a typické úchyty v klinči. Borci v profesionálním ringu mají jen rukavice, chránič zubů a suspenzor (ochrana genitálií), amatéři ještě helmu a chrániče holení.
Je to tvrdý sport (jeden z nejtvrdších na světě), ale do ringu nejdou borci soupeře zranit či zbít - jdou dokázat jeden druhému, kdo je chytřejší, rychlejší a přesnější, a lépe fyzicky připraven.

KickBox

29. prosince 2008 v 17:56 | neznamy |  KickBox
Kick-box vznikl v Americe a pro oko laika je velmi podobný s thai-boxem, od něhož se však liší jak technikou kopu, tak i pravidly zápasu. Původní kořeny kick-boxu tkví vlastně ve full-contactových zápasech, které jsou i dnes velmi rozšířenou sportovní disciplínou. Technika kopu je vlastně až na pár detailů skoro shodná s technikami kopu v karate. Liší se však převážně v úderech rukama a svou příbuzností s pěstním boxem. Většina světových kick-boxerů byla původně boxery nebo závodníky full-contactu. Zápasy se konají v ringu {6krát 6m}, a to většinou jak s chrániči na rukou - "10 oz boxerské rukavice", tak i na nohou - "chránič holení a nártů", dále jsou povinné chrániče zubů a genitálií a pokud to pravidla dovolují, používá se i ochranná helma.
Základ kick-boxu aneb o kopech obecně
Nejdůležitější podstatou všech kopů je správný postoj, který zaručuje nejen dokonalou stabilitu, ale také perfektní pozici k vytvoření silné drtící techniky. Je důležité, aby sis uvědomil, že kopat z místa není jednoduché, ale hodně tě to omezuje. Boj je pohyb a děj a chceš-li bojovat, musíš se pohybovat, protože těžko budeš kopat na stojícího soupeře, ten se naopak bude snažit uniknout. Nauč se kopat za pohybu - pohyb vpřed, v úhybu, v odskoku i přískoku. Musíš umět zaútočit za každé situace a zasáhnout rychlým, silným a pro soupeře špatně postřehnutelným kopem. Přiveď ho do situace, z níž bude zmaten, mezi tím razantně ukončíš zápas. Nenech ho vzpamatovat se, musíš umět kopet i za pohybu.
Soupis veškerých technik nohou v Kick-boxu
Kop přímý vpředFront kickMae geri
Obloukový boční kopRoundhouse kickMawaši geri
Přímý boční kopSide kickJoko geri
Obloukový kop patouHook kickUra mawaši geri
Kop patouAxe kickKakato geri
Kop kolenemKnee kickHiza geri
Kopy s otočením na zemiKick to round on the groundMawate geri

FreeFight

29. prosince 2008 v 17:51 | FreeFight
Free Fight
1)bojovník
Je osoba jež dobrovolně nastupuje k zápasu a je srozuměna s pravidly boje, které stvrzuje podpisem za přítomnosti trenéra, nebo managera oddílu. Tato osoba musí splňovat kritéria a požadavky na zápasníka ČÁFF.
2) zápasiště
Zápas je veden v boxerském ringu o minimální velikosti 5 x 5 metrů vně provazů. Počet provazů na každé straně ringu jsou 4. Rohy jsou označeny protilehle vždy bílý a bílý, modrý a červený. Plachta nesmí být potrhaná, kluzká ani nijak nebezpečná pro bojovníky.
3) zápas
Zápas je veden na dvakrát pět minut s dvou minutovou přestávkou. Finálové zápasy a titulové zápasy pak na třikrát pět minut.
4) váhové kategorie
- 65kg, - 70kg, - 75kg, - 80kg, -85kg, - 90kg, - 95kg, + 95kg
5) povolené techniky
- ve stoje jsou povoleny všechny údery a kopy pokud není ujednáno ve smlouvě před zápasem jinak
- pokud zápasníci leží na podlaze ringu mohou používat pouze údery pěstí a loktem pouze na tělo mimo hlavu
- jsou povoleny všechny páky a všechna škrcení
- podrazy, přehozy, strhy aj. jsou povoleny
6) zakázané techniky
- údery hlavou
- kopat do soupeře pokud soupeř se dotýká koleny a oběma rukama podlahy ringu, nebo leží či je otočen zády k podlaze při čemž se dotýká minimálně jednou rukou podlahy ringu
- táhat za vlasy, kousat, škrábat, štípat, plivat, trhat ústa, nos a uši, strkat prsty do očí
- vést útok na genitálie, zátylek a ledviny
- úmyslně vyhazovat, vytlačovat, nebo strkat soupeře z ringu
- přidržovat se při vedení útoku provazů
- používat ke škrcení provazů ringu
7) povinné chrániče
- ­ suspenzor (pouze v oblasti genitálií, tak aby nepřesahoval třísla)
- chránič zubů
- rukavice na free fight
8) vítězství
- vzdáním se poklepáním na podlahu ringu, nebo soupeře
- zvoláním stop! stop !
- ukončením vhozením ručníku, nebo houby do ringu trenérem
- RSC (rozhodnutím rozhodčího)
- KO po těžkém úderu nebo kopu, když bojovník nemůže dále vést zápas (eventuelně po ztrátě vědomí při škrcení)
- diskvalifikací
9)Oděv
Bojovník smí nastoupit k zápasu v libovolném oděvu (sportovním), který neobsahuje žádné nebezpečné součásti (kovové spony, plastové doplňky, suché zipy aj.). K zápasu bojovník není připuštěn v náušnicích, s piercingem a jinými doplňky a šperky.
10) diskvalifikace
- dosažením 3 mínus bodů
- za nesportovní chování
- za útok na rozhodčího
- za zakázaný úmyslný úder
11) Rozhodčí
Zápas rozhodují dva rozhodčí z nichž je jeden hlavní ringový. Tito jsou oblečeni do černých dlouhých kalhot a černého trika s krátkým rukávem.
- hlavní rozhodčí - uděluje mínus body, dohlíží na regulérnost zápasu, bezpečnost obou borců a ručí za to, že zápas se odehrává dle pravidel.
- druhý rozhodčí - sedí u stolku časomíry a dohlíží na dění okolo ringu a počítá mínus body, eventuelně usměrňuje trenéry a sekundanty
12) protest
 1. Protest může podat zásadně jen vedoucí mužstva, nebo funkcionář oddílu. Vedoucí musí předložit písemné zmocnění oddílu. Protesty lze podat :
a) při turnajích (jednorázových nemistrovských akcích) mužů do 15 minut po skončení zápasu písemně s konkrétním požadavkem a vkladem 500,-Kč do rukou ředitele turnaje - v případě zamítnutí poplatek propadá
b) na jednorázových mistrovských turnajích (galavečerech) mužů do 15 minut po skončení zápasu písemně s konkrétním požadavkem a vkladem 1 000,-Kč do rukou ředitele turnaje - v případě zamítnutí poplatek propadá
c) při zápasech o titul u mužůdo šedesáti minut po skončení zápasu a vkladem 5000,-Kč do rukou ředitele turnaje, kde vyrozumění podá VV ČSFF do 15 ti dnů písemně poštou, po té co VV ČSFF prostuduje dostupné materiály včetně video nahrávek - v případě zamítnutí protestu poplatek propadá
 1. Námitky projednává hlavní rozhodčí za účasti bodového rozhodčího a jednoho zástupce obou oddílů. Výsledek projednávaného protestu zapíše hlavní rozhodčí do protokolu o utkání.
 1. Protest je také možno podat do 48 hodin po ukončení turnaje do rukou prezidenta ČSFF s vkladem dle bodu :
2. písm. a) - 1 000,-Kč
2. písm. b) - 3 000,-Kč
2. písm. c) - 10 000,-Kč
 1. Vklad podaný podle tohoto článku se podává poštovní poukázkou typu "AV" současně s písemným protestem.
 1. Protesty podané podle čl. 3 odst. 3 musí být potvrzeny sekretářem ČSFF a jejich opis zaslaný doporučeně soupeři. Doklad o doporučené zásilce se přiloží k protestu. Bez všech těchto náležitostí není protest kompletní a VV ČSFF jej nebude projednávat.
 1. Soupeř je povinen zaslat VV ČSFF písemné vyjádření nejpozději do 3 dnů po obdržení kopie protestu. Pokud se závodník odmítne vyjádřit, nebo tak neučiní v lhůtě tří dnů, bude protest podán, aniž by bylo přihlédnuto k jeho vyjádření.
 1. Proti vyjádření komise rozhodčích z místa konání turnaje se lze odvolat pouze v odůvodněných případech a to VV ČSFF. Odvolání musí být podáno do 48 hodin po skončení. Toto musí splňovat podmínky, včetně vkladu dle čl. 3 dost. 3.
 1. Proti rozhodnutí VV ČSFF není odvolání i odůvodněných případech.
13) Organizace soutěží
 1. tyto pravidla zahrnují sportovně - technické, organizační, hospodářské předpisy a směrnice, platné pro vypisování, pořádání a řízení všech soutěží ve free fightu, organizovaných výkonným výborem ČSFF.
 1. předpisy a směrnice tohoto soutěžního řádu jsou závazné pro všechny sportovce a činovníky ČSFF.
 1. Soutěžní řád mění, doplňuje a vysvětluje výhradně výkonný výbor ČSFF
 1. Případné změny, nebo doplňky tohoto soutěžního řádu vstupují v účinnost dnem, který stanoví VV ČSFF a bude uveřejněn ve zprávách.
14) Všeobecné ustanovení
Tyto pravidla ČSFF jsou závazná. Pozměnit je může pouze rozhodnutí valné hromady.
Je zakázán veškerý doping!
Při porušení tohoto zákazu se závodník vystavuje odebrání licence minimálně na dva roky.