Sun Lutang (1861-1932)

2. března 2008 v 19:05 | Hoang |  KungFu
Sun Lutang nazývaný také Sun Fuquan se narodil v roce 1861 poblíž města Baoding v provincii Hebei za vlády zkorumpované dynastie Qing. Sun již od mládí projevoval nadprůměrnou inteligenci a již v devíti letech zvládal studium konfuciánských klasiků. Věnoval se též studiu wushu pro které měl vyjímečný talent. To co jiní studovali rok zvládl Sun za měsíc. Bojová umění začal studovat u mistra jménem Wu, který studoval wushu v chrámu Shaolin.

Mistr Sun Lutang Pod jeho vedením se věnoval zejména Shaolin quan, baji quan, hong quan 64 útoků rukou a qigong. Po setkání s mistrem Li Kuiyuanem, který byl žákem velmi slavného mistra stylu xinyi quan "Guo Yunyshena" se již Sun věnoval pouze vnitřním stylům. Li Kuiyuan přijal Suna za žáka a jeden rok ho vyučoval pouze základní statickou pozici "san ti shi". Sun poznal že toto je pravé gongfu a stal se dobrým studentem vnitřních stylů. Jeho provedení formy opice, které předvedl svému velmistru (dědečkovi) Guo Yunshenovi bylo tak přesvědčivé že si od něho vysloužil přezdívku "Žijící Opice" (opičí král Sun Wukong).
Díky "bratrství" vnitřní rodiny nei jia se také učil styl bagua zhang (dlaně osmi symbolů) u Guo Yunshenova přítele mistra Cheng Tinghua. Poté studoval též taiji quan stylu Wu (Wu Yuxiang) s mistrem Hao Weizhenem.
Sun Lutang je autorem knih o wushu:
"Studium pěsti formy a myšlenky (Xingyi quan xue)
"Studium dlaně osmi symbolů" "(Bagua zhang xue)
"Studium extrémní pěsti" (Taiji quan xue)
"Pravá esence boxu"
"Studium meče bagua".
spisy mistra SunaSun Lutang byl též dobrým přítelem svého "gongfu bratra" Wang Jiwua, legendárního mistra stylu Xinyi, u kterého bydlel za svého pobytu v Pekingu a se kterým vyměnil mnoho poznatků ze studia neijia. Tam se také seznámil s Wangovým žákem a současným pekingským velmistrem xinyi stylu Zhang Baoyangem, který s ním také studoval některé formy xinyi a bagua. Zhang Baoyang je nynějším mistrem shifu Du Fukuna, který působí v ČR.
Sun Lutang byl vzácnou osobností v oboru wushu na přelomu století, protože byl nejen kvalifikovaným bojovým umělcem, ale zároveň i výtečným znalcem literárních umění. V době kdy studoval bagua zhang u Cheng Tinghua, mistr Cheng mu doporučil cestu do hor Emei a Wudang, aby vyšetřil vztah taoismu a Yi jing (Knihy proměn) s bojovými styly nei jia. Mistr Cheng Tinghua totiž v tě době spolupracoval se skupinou pekingských vědců na problematice možného vztahu taoistické filozofie a umění bagua zhang. Protože věděl že Sun je nadprůměrně inteligentní, pověřil tímto výzkumem právě jeho.
V roce 1894 se tedy Sun Lu Tang vydal na cestu nejprve do SiChuan kde se seznámil s taoistickým mnichem z hor Emei jménem Zhizhen a studoval s ním teorii Yi jing a Emei qigong. Poté pobýval až do roku 1896 v taoistickém klášteře Wudang, kde s vrchním taoistou Jingxu studoval praktiky "nesmrtelnosti" a styl wudang quan.
Mistr Sun LutangNa přelomu století byli Čínští lidé obecně velmi slabí a chabého zdraví. Špatné sklizně, zkorumpovaná vláda, a požívání opia srazily čínský národ na kolena. Cizinci v té době nazývali Číňany potupně "nemocní Asie". Teprve nová Republikánská vláda započala usilovat o posílení země, zavedla vyučování wushu ve školách a podporovala praxi bojových umění s důrazem na zlepšení zdraví národa. Jedna z prvotního pohnutek Sun Lutanga k vydání jeho knih byla snaha o povýšení bojových umění na úroveň ostatní vědy s přihlédnutím na jeho zdravotní účinky. V úvodu knihy "Xinyi quan xue" Sun Lutang napsal:
"Silný národ nemůže být složen ze slabých lidí. Nemůžeme mít lidi silné bez fyzického školení. Posílení lidí pomocí fyzického školení je tedy cestou k posílení národa."
Mistr Sun Lutang zemřel v r. 1932.
Literatura:
Sun Lutang, Xingyi quan xue
Sun Lutang, Bagua zhang xue
Sun Lutang, Taiji quan xue
Wang Jinwu, Zhang Baoyang, Xinyi neigong
Čínská asociace wushu, Zhongguo wushu ren min ci dian
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama