Helio Gracie - legenda brazilského džúdžucu

2. března 2008 v 18:59 | Hoang |  Jujitsu
Helio GracieNa začátku 20. století přijel do Brazílie japonský učitel džúdó a džúdžucu Esai Maeda. Maeda původně cestoval po světě a testoval své dovednosti s jinými bojovníky. Nakonec zakotvil v Brazílii, kde bojoval tak dobře, že si vybojoval pozemek a stal se nakonec jedním z předáků rodící se komunity japonských imigrantů. Esai Maeda se spřátelil s Gastao Graciem, vlivným podnikatele, politikem a učence skotského původu, který mu pomohl se Brazílii usadit. Na výraz vděčnosti Maeda, známý pod přezdívkou "Konde Koma" ("Hrabě kóma") Gastaovi nabídl že bude učit tradiční japonské džúdžucu jeho nejstaršího syna, Carlose. Carlos později učil 4 mladší bratry a v r. 1925 otevřeli první akademii džúdžucu v Brazílii.

Slabý a nemocný
Helio Gracie, pozdější zakladatel brazilského džúdžucu (BJJ) a Gracie džúdžucu (GJJ), otec "vale tudo" zápasů, národní hrdina a zápasnická legenda, se narodil 1. října 1913 v Belem, Para, Brazílii, jako nejmladší syn Gastaa a Cesaliny Gracie. Helio byl velmi slabé a nemocné dítě s častými záchvaty nevolnosti a mdlob. Lékaři rodičům doporučili, aby se Helio zdržel jakékoliv fyzické aktivity a Malý Helio musel nakonec ze zdravotních důvodů přerušil i školní docházku.
V r. 1927 se nastěhoval ke svým starším bratrů, kteří tehdy žili a učili džúdžucu v domě v Botafago, okresu v Rio de Janeiro. Ačkoliv Helio sám necvičil, bedlivě sledoval své bratry, jak praktikují a učí umění, které se Carlos naučil od mistra Maedy.
Když bylo Heliovi 16 let, přišel na lekci nějaký student - protože tam Carlos nebyl, tak se Helio, který si pamatoval pohyby a systém výuky svého staršího bratra, nabídl, že výuku povede. Když bylo po lekci, objevil se Carlos a omlouval se. Student řekl, že se nic nestalo a že hodina s Heliem byla výtečná, a kdyby se Carlos neurazil, chtěl by pokračovat ve studiu u Helia. Carlos souhlasil a Helio se stal instruktorem.
mladý Helio Gracie při zápaseRelativně malý a slabý Helio si brzy uvědomil, že některé z technik, které se od bratrů naučil, pro něj nebudou fungovat a že má díky svému váhovému a silovému handicapu obtíže je efektivně provést. Začal tedy techniky a práci těla přizpůsobovat svým fyzickým možnostem a koncentroval se na využití síly soupeře a zlepšení techniky, založených na principu páky. Experimentováním a modifikací původního Maedova džúdó/džúdžucu vzniklo tzv. brazilské džúdžucu, džúdžucu rodiny Gracie.
Slavné vyzývací zápasy
Helio Gracie vs. zápasník CapoeiryHelio vstoupil poprvé do ringu v sedmnácti, a to proti boxerovi Antonio Portugalovi - a vyhrál za 30 sekund pákou na soupeřovu paži. Byl prvním západním bojovníkem džúdžucu, který bojoval s Japonci; - v r. 1932 vybojoval nerozhodný zápas s Namikim. Bylo to poprvé, kdy měl v zápase gi. V r. 1943 uveřejnil Reader's Digest článek, ve kterém stálo, že boxer porazil zápasníka džúdžucu v zápase stylů - který je lepší. Helio nechal uveřejnit v největším jihoamerickém časopisu 0 Globo, výzvu, že bude bojovat s pěti boxery jakékoliv národnosti, s rukavicemi nebo bez a tu samou noc. Žádná odezva.
V r. 1950 Joe Louis přijel do Brazílie Joe Louis. Helio mu zaslal via O Globo telegram, ve kterém mj. stálo:
Právě jsem se doslechl o možném příjezdu Joe Louise, bývalého světového šampióna v těžké váze, do našeho hlavního města. Chtěl bych upozornit, že jsem k dispozici se sním utkat v zápase boxu vs. džúdžucu, abych dokázal, že umění, které cvičím, je lepší a abych též vyjasnil záležitost pochyb, které byly vzneseny časopisem Reader's Digest.
Louis výzvu nepřijal. Helio později vyzýval i další z tehdejších boxerských špiček, např. Primo Carneru či Ezzarda Charlese - ovšem ani tehdy žádný z nich výzvu nepřijal.
Helio nakonec vybojoval celkem 17 vyzývacích zápasů - připomněme např. souboj se světovým šampiónem v zápasu Wladekem Zbyszkem či souboj s vlastním bývalým studentem Waldemarem Santanou, který trval bez 20 minut 4 hodiny a zapsal se tak jako rekordně nejdelší zápas v historii.
Helio vs. japonské legendy
Helio vs. KatóSlavným a velmi důležitým bylo utkání s tehdejší světovou dvojkou v džúdžucu jménem Kató. Zápas skončil nerozhodně a Helio si vyžádal nový zápas. Helio japonského borce přivedl za pomocí techniky škrcení do bezvědomí za 6 minut a získal si slávu a mezinárodní kredit. Toto vítězství mu navíc umožnilo se na tatami utkat se světovým šampiónem Masahiko Kimurou, tehdy již 16 let neporaženou legendou japonského džúdó a pravděpodobně nejlepším japonským zápasníkem všech dob. Utkání století se událo v r. 1951 na stadiónu Maracana.
Helio vs. KimuraKimura, mnohem větší a silnější než Helio (Helio 42 let a vážil 63 kg, Kimura byl o 10 let mladší a vážil 100 kg) prohlásil na tiskové konferenci, že bude považovat Helia za vítěze, když na tatami vydrží déle než 3 minuty. Helio statečně bojoval 13 minut a bojoval i poté, co mu Kimura nasadil páku na paži. Carlos v obavě o bratrovo zdraví hodil ručník a Helio "prohrál". Kimura složil Heliovi poklonu a pozval jej pozval učit do Japonska.
Praxe, ne teorie!
Na otázku, proč se on a jeho rodina tak aktivně angažovali ve vyzývacích zápasech proti různým stylům bojových umění kdysi odpověděl:
Protože mám opravdovou důvěru v naše umění. Jak jinak bych mohl dokázat, že je to nejlepší bojové umění? Když řeknu, že umím mluvit anglicky, musím to dokázat tak, že budu konverzovat. S bojovým uměním je to stejné. Věřím, že džúdžucu je nejlepší, a když o tom někdo pochyboval, chtěl jsem mu to dokázat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ladik ladik | E-mail | 19. července 2009 v 20:10 | Reagovat

prosim vas dase to naučit i když mi je 23let mel by zajem o to to umeni dekuji

2 ADMIN ADMIN | 13. října 2009 v 8:20 | Reagovat

no jiste ze se da,vsechno se da kdyz chces:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama