Čínská bojová umění: Wu-šu, kung-fu, čínský box nebo..

24. února 2008 v 10:11 | Hoang

kung-fučínské znaky pro kung-fuV klasické i soudobé literatuře se lze setkat s celou řadou různých výrazů pro čínská bojová umění: Čchüan-šu, čchüan-fa, wu-i, wu-šu, kuo-šu, kung-fu atd. Výraz "čínský box" (Chinese boxing), kterým bývají bojová umění Číny často označována, by mohl být považován za v zásadě legitimní překlad čínských termínů čchüan; = pěst; pěstní zápas, čchüan-fa (fa = metoda) či čchüan-šu (šu = umění).

Naprosté většině stylů čínských bojových umění je však vlastní mnohem bohatší arsenál bojových technik - dle tradiční klasifikace:

a) kopy tchi
b) údery ta - nejen pěstmi, ale i jinými "úderovými plochami" - otevřenou dlaní, malíkovou hranou, hroty prstů, předloktím, loktem, ramenem, hlavou etc.
c) porazy, přehozy a podmety šuaj
d) držení, páky a tlaky na

Wong Kiew Kit (Chuang Čchiao-ťie) píše, že výrazy čchüan, čchüan-šu a čchüan-fa je příhodnější chápat jako idiomy s významem "styl bojového umění" ; výraz čchüan v názvu jednotlivých škol či stylů taktéž - např. Šao-lin čchüan tedy není "šaolinský box", ale "styl (kláštera) Šao-lin", "šaolinský styl". Výraz čchüan navíc může být i zkratkou pro "sestavu" (čchüant-tchao; čchüan-šu tchao-lu) určitého stylu bojového umění - Liou-ťia čchüan může tedy znamenat jak "styl rodiny Liou", tak "sestavu rodiny Liou".

Problematika výrazů wu-šu, kuo-šu a kung-fu je o poznání spletitější. V r. 1928 byl v Nan-ťingu na podnět prezidenta Čankajška (Ťiang ťie-š') založen "Centrální institut národního umění" (Čung-jang kuo-šu kuan), jedna z prvních celočínských organizací, iniciovaných a podporovaných vládou, jejímž cílem byla kontrola, výzkum a uchování tradičních bojových umění. Tradiční termíny wu-šu a wu-i, dosl. "bojová/válečnická umění", byly oficiálně nahrazeny vlasteneckým výrazem kuo-šu, "národní umění" (zkratka za Čung-kuo wu-šu, "čínská bojová umění"). Termín kuo-šu se dodnes používá v Hongkongu, na Taiwanu a v komunitách čínských emigrantů v zahraničí.

čínské znaky pro wushuPolitická situace a následně i terminologie se změnila po 2. světové válce. Vláda Čínské lidové republiky tradičním bojovým uměním nepřála. Na příkaz Komunistické strany Číny byl založen "Národní institut pro tělovýchovu a sport" (Kuo-ťia tchi-jü süe-yüan) a řada dalších organizací, propagující sportovně-soutěžní, zdravotní a standardizovanou formu čínských bojových umění, pro kterou se oficiálně (a celkem paradoxně) začal razit staronový termín wu-šu, "bojová umění"; dnes se často dodává přívlastek "moderní", popř. "současné" wu-šu, právě z důvodu odlišení od "tradičního" wu-šu, wu-šu v původním slova smyslu.

Bojový a duchovní aspekt byl potlačen, hlavním cílem zůstalo především sportovní vyžití v podobě soutěží v předvádění sestav na turnajích a šampionátech. V pevninské Číně - navzdory změnám 80. let - i nadále převažuje oficiální sportovně-soutěžní, volnočasová a zdravotní orientace. Moderní wu-šu je mj. i jedním ze žhavých kandidátů na rozšíření rodiny olympijských sportů. To samozřejmě neznamená, že by se tradiční styl wu-šu v Číně necvičilo - opak je pravdou.

Na Západě nejpoužívanějším a nejznámějším výrazem pro čínská bojová umění je bezesporu výraz kung-fu. Po jazykové stránce s bojovými uměními víceméně nesouvisí - mezi základní významy totiž patří "čas"; "umění", "dovednost", "zručnost", "mistrovství"; "práce", "námaha", "úsilí". Přeloženo opisem, kung-fu znamená dovednost či mistrovství v jistém oboru lidské činnosti (ne tedy nutně bojovém umění), dosažené dlouhodobým a namáhavým tréninkem.

V současné době se lze poměrně často setkat s důsledným rozlišováním mezi wu-šu a kung-fu. Řada mistrů tradičních stylů vzhledem k výše zmíněnému vývoji v oblasti bojových umění v pevninské Číně cítí ve významu a obsahu výrazu wu-šu značný posun. Výraz wu-šu je dnes synonymem pro moderní, sportovně-soutěžní a dle mnoha mistrů tradičních stylů okleštěnou či upadlou podobu bojových umění Číny, která má spíše než k "bojovému umění" blíže k akrobatickému tanci, čínské opeře či sportovní gymnastice.

Pro tradiční bojová umění se všemi jejich aspekty, jako je sebeobrana, kultivace energie čchi, etiketa a filosofie, se stále častěji používá termín kung-fu, případně spojení "tradiční wu-šu".
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 ADyeliallapari ADyeliallapari | E-mail | Web | 25. srpna 2017 v 22:16 | Reagovat

First things first, you should set a hard and fast target date when ever you are going to completely quit, like two or three weeks from now.  Thus, in the event the muscles within the penile area are relaxed, more blood will enter in the penis and a harder erection will occur.

2 Ajetafreeddila Ajetafreeddila | E-mail | Web | 26. července 2018 v 1:53 | Reagovat

Compression  est comment  calleux votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur sentiment  pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent  perseverent b gerer offre sang loin de votre coeur. Chaque  age votre  determination  bat, il pompe le sang  par de  vos arteres a la  vacances  de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/cialis-et-ordonnance/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama