Směry Ninjutsu - 2.díl

7. ledna 2008 v 15:11 | Hoang |  Ninjutsu
ninja
Hattori ryu Hattori ryu, Momochi ryu a Fujibayashi ryu pocházely od Otomo no Saijin, který byl hlavním členem jedné z japonských rodin nejvyšších tříd. Rodina Hattori i Momochi měly mnoho společného a používaly stejný Mon (znak). Iga Heinaizaemon no Jo Ienaga, zakladatel školy Kumogakure, a zároveň ve stejné době hlava rodiny Hattori, dal svým synům povolení, aby začali vlastní rodopis.
Tito tři se jmenovali Hattori Heitaro Koreyuki, Hattori Heijiro Yasuyori a Hattori Heijiro Yasunori. Nejstarší syn Koreyuki nazval svoji rodinu "Kamihattori", prostřední syn Yasuyori svou pojmenoval "Nakahattori" a nejmladší Yasunori nazval svou rodinu "Shimohattori". Původ rodiny Hattori se nachází v Číně před mnoha stoletími kde vládli mnoha provinciím. Z těchto důvodů byli známi pod mnoha jmény, mezi nimiž bylo například "Kan Kuni no Kami" (Hattori - lord z Kan).
Heitaro Kereyuki byl nejstarší syn Iga no Jo Ienaga a když jeho otec zemřel, stal se hlavou Kamihattori. Kamihattorri Mon (znak) byl znám jako Yahazu Nihon nebo "Dvě šipky".
Heijiro Yasuyori Nakahattori měl spojení s čínskou provincií Go a jejich Mon se nazýval Ichitomoe neboli "Oblouk".
Heijiro Yasunori Shimohattori používal také jméno "Ae Kuni no Hattori", (Hattori z Ae). Shimohattoriův Mon se nazýval Yaguruma, "Osm šipek v kruhu".
Hanzo Hattori pocházel z Kamihattoriovy větve rodiny Hattori. Není zcela známo, jestli pocházel z větve Heitaro nebo Chigatsu (další větve rodiny Kamihattori).
Stejně tak, jako rodina Hattori, byly rodiny Momochi a Fujibayashi velkými prominenty ninjovských škol v Iga.
V roce 1567 poručil Oda Nobunaga svým samurajům, aby zautočili na provincii Iga. Tři rodiny Hattori - Kami, Naka a Shimo - byly téměř zničeny. Přežilo pouze 80 členů z těchto tří silných rodinných klanů. Ale Iga už pro ně nebyla bezpečná, takže se tyto tři větve rodiny Hattori usadily v odlišných částech Japonska. Kamihattori v Nagaoka v Echogu. Nakahattori se rozdělila do dvou skupin. Jedna odešla do Mikawy pod ochranu a do služebnictví rodiny Tokugawa. Druhá polovina skupiny odešla k rodině Oichi v Takatori v Yamato. Shimohattorovci utekli do bezpečí do hor Takano v Kishu.
Hattori Mansari a jeho syn Hattori Hanzo (oba z Kamihattori), byli věrně oddaní Tokugawu Ieyasuovi. Hanzo, zatímco pracoval pro Tokugawu, obdržel řád "Shinobi Metsuke" a začal sloužit Ieyasově dědečkovi Matsudaira Kiyoyasuovi. Později Hanzo s přítelem Shiro Taroem, který byl Koga ninja, pomohl Tokugawa Ieyasovi uprchnout přes Japonsko. Pomohli mu dostat se bezpečně do Okazakijo vytvořením pěti možností úniku, vytvořením speciálních obranných formací podél cesty a použitím ninjovských metod běhu. To všechno pomohlo Tokugawovi nakonec úspěšně skončit jako shogun. Hattori nebyl "Watari ninja" (Ninja, který se pohyboval od jednoho Daimyo k druhému). Hattorové se k Tokugawovi chovali loajálně a zůstali v jeho službách po mnoho generací.
Masanari Hanzo, hlava rodiny Hattori, obdržel trénink v bojových uměních a Ninjutsu od svého otce jménem Hattori Nazo Yasubunaga, když byl ještě dítětem. Skutečně vyrostl v praxi a tradici bojových umění. Když Tokugawa Ieyasu v noci přepadl Uzichija z Mikawy, Hanzo byl pouze šestnáctiletý. Za dovednosti, které uplatnil v této bitvě si vysloužil chválu. Byl poctěn jménem "Hanzo - duch". I Ieyasu rozeztnal jeho schopnosti. Ještě dnes je v provincii Kawachi jméno Hanzo široce používáno. V pozdějších letech byl Hanzo znám také jako "Hanzo - velký kopiník" (Yari no Hanzo).
Hanzo sloužil jako samurai u Hassenishiho a stal se známým jako "Hattory Hanzo Iwami no Kami". Jednou měl Hanzo více než 200 ninjů, kteří s ním pracovali, každý se staral o část Doshinu. Objevily se problémy s ninji, poznal, že je těžké na ně dohlížet, uvolnil je tedy z jejich služby. Najal potom mnohem více ninjů z Iga. Někdy později ve svém životě se stal mnichem. Hanzo Hattori byl tak známý, že o něm byly v provincii Mikawa psány písně. Jedna z nich obsahovala následující text:
"Pan Tokugawa má nejlepší bojovníky
Hanzo Hattori je Démon
Hanzo je Hanzo Kopiník"
Někde se praví, že Hanzo Hattori zemřel 4. prosince 1596, zatímco chtěl přivést ke spravedlnosti ninji ze školy Fuma. Toto datum však musí být chybné, protože Hanzo pomáhal Ieyasovi počátkem roku 1600. Příběh o jeho smrti říká, že Fuma Kainin (který měl dva vyčnívající zuby) a jeho škola Fuma pocházeli původně z Kanagawy. Hanzo a jeho muži pronásledovali na malých člunech Fumu na moři. Byla to Hanzova chyba, protože žáci Fuma byli specialisté na používání vody. Několik z nich plavalo pod vodou a začali zespoda rozebírat čluny, které patřily Hanzovi. Protože se tak čluny staly neschopnými provozu, Hanzovi muži se rozhodli vyskákat přes palubu a doplavat k nejbližšímu břehu. Když naskákali do vody, zjistili, že hladina byla pokryta olejem. Na něm ninjové Fuma ryu založili oheň, který zabil všechny Tokugawovi samuraje a ninji včetně Hattori Hanza.

Níže uvedení jsou prominentní členové školy Hattori z Iga ryu Ninjutsu:

Hattori Gensuke, Hattori Denjiro, Hattori Denemon, Hattori Magohei, Hattori Naizo, Hattori Shinkuro, Hattori, Shichikuro, Hattori Jinroku, Yamaoka Sobei, Yamaoka Suketaro, Yamaoka Ichinosuke, Yamaoka Jintaro, Yamaguchi Jinsuke, Fukunokami Teisainyudo, Yamanaka Kakubei, Hanchi Hansuke, Iga Naruto, Akimoto Kassai, Yamanauchi Keitaro, Sera Genroku, Otsuka Bansaku, Momochi ryu
Ve válce mezi severní a jižní částí bojovali ninjové za armády Kitabatakeho, Kusunikoiho a Nawa. V období 1573-91 byla vesnice Ryugu Sanbonmatsu v Yamatu podrobena vedení Daimyo Kitabatake Tomonariho.

Vedoucí postavy této vesnice byly:

Momochi Tanba Yasumitsu - pán z hradu Ryugu
Momochi Tarotaemon - pán z hradu Shokudai z provincie Iga
Momochi Sandayu I.
Momochi Jindayu Yasutatsu
Momochi Chuzaburo Yasumasa
Momochi Sannojo

Nomura Oidayu, Shindo Kotaro, Takeoka Dojun, Shimotige Kizuaru, Ueno Suke, Yamada Hachiemon, Kanebe Komami, Otoura Joto, Suzuki Tendo, Otsuka Bansaku, Nagano Takemon, Fujimoto Genki, Tada Shintaro, Koyama Tenzen, Sugimoto Saru no Suke, Kojima Ruun, Namikawa Kinzo, Segawa Shinnosuke

Stalo se to v Sanbonmatsu, kde se schovával Momochi, toho dne, kdy byl Oda Nobunaga zabit Akechim, jedním z jeho starších generálů.

Rodina Momochi získala slávu v období rebelie nazvané "Tensho no Ran". Je pravděpodobné, že Momochi Sandayu byl zároveň známý jako Fujibayashi Nagato. Je to populární teorie mezi mnoha japonskými historkami, ale ani dnes neexistují žádná prokazatelná fakta. Nicméně Sandayu obstarával tři domácnosti se třemi rodinami. Dvě z nich stále ještě existují. Jedna z nich je v Nabari na úpatí hory Oka-One, 15 mil jižně od Iga Ueno. Další dvě byly v Ryuguchi a Hojiro Ramato. V počátku sedmdesátých let 20. století žil Momochi Itsuki ve 400 let starém farmářském domě, který byl původně vlastněn jeho předkem Momochi Sandayem. Je 17 generací potomků rodiny Sandayu a příliš se nezajímá o své ninjovsklé předky či význam historie jeho rodiny. Jeho dědeček shromáždil dohromady všechny rodinné zbraně a ninjovské artefakty a prodal je překupníkům a sběratelům už před mnoha lety. Itsuki má jen jeden dokument, který obsahuje cosi z historie (viz fotografie v knize Andrewa Adamse "Neviditelní vrazi"). Momochi Sandayu, kromě toho, že byl významným vůdcem ninjů, byl zároveň Soke Koto ryu Koppojutsu a Gyokko ryu. To jsou dvě školy zahrnující Bujinkan Dojo.

Tanak Sadako, Kunoichi (žena ninja) ve službě Momochi Sandaye, byla tak zručná, že dokázala vždy ukrýt svou identitu. Velmi málo je známo o Fujibayashi, ale aktivity Fujibayashi Nagato začaly téměř okamžitě po zmizení Momochi Sandaye.

Vpád do oblasti Iga

Do roku 1580 byla provincie Iga vedena Nikki-hanem (rodina Nikki), kteří měli velký respekt pro umění Ninjutsu a jeho stoupence. Nepůsobili jim žádné potíže a nechali je žít tak, jak si přáli. Dokonce jim dalininja, velikost: 8.26 KB, obrázek se otevře v novém okně svobodu, aby prodávali jejich umění po celém Japonsku bez zvláštního povolení od rodiny Nikki. Další velká rodina samurajů v této oblasti byli Kitabatakeové. Měli rádi Nikki, respektovali ninji a nechávali je na pokoji. Kitabatake Tomoyari opustil modlitebnu v Naře a stal se znovu samurajem. Mohl pak pomstít smrt svého bratra a zničit Oda "Kitabatake" Nobuo (syna Oda Nobunagaho). Tomoyari shromáždil dohromady své bratry, poslední loajální samuraje, a následoval ninji v ochraně jejich provincie před Oda Nobuoem. Oda Nobuo byl adoptován rodinou Kitabatake. V těch časech to bylo obvyklým zvykem mezi silnými rodinami samurajů, k ochraně či zesílení moci.
Historická kronika "Iga no Ran" (Revolta v Igě) začíná v roce 1579 příběhem jednoho samuraje jménem Shimoyama Kai-no-kami. Přišel navštívit Oda Nobuoa v Ise, aby si postěžoval na samuraje v provincii Iga. Ten se jmenoval Kitabatake Tomonori a postavil si hrad v Ize, na místě zvaném Maruyama v naději, že jednoho dne bude mít provincii Iga pod kontrolou. Nobuo pověřil Takigawa Saburoheia řádem "Fushin-Bugyu" (Stavební komisař) a poslal ho přestavět hrad v Maruyamě. Maruyama je umístěna 180 metrů nad řekou Hijiki. Nobuo použil své vlastní ninji, aby strážili hrad. Ninjové z Igy dostali práci na hradě jako dělníci a zmapovali si tak slabá místa na hradě pro pozdější použití.
Iga ryu ninjové a Iga samurajové napadli hrad ještě před tím, než byl dostavěn, za použití informací, které Iga ninjové shromažďovali několik měsíců. Takigawa byl přinucen se vzdát. Po bitvě ninjové a samurajové z Igi společně zničili hrad Maruyama. Existuje domněnka, že mnoho členů Koga ryu pomáhalo ze získáváním informací, s bitvou a zničením hradu Maruyama.
V roce 1581, dva roky poté, co byla zničena Maruyama, zahájil Oda další ofenzívu proti ninjům a samurajům z Igi. Vpád do provincie Iga byl finálně rozdělen na šest etap.

Zde následuje popis útoku:

1. Iseji route
Oda Kitabatake Chujo Nobuo (Velitel útoku). Yoshida Goro a Oda Shichibei-no-jo Nobuzumi. S nimi bylo přes 10 000 jezdců.

2. Tsuge route
Niwa Goroza mon Nagehide, Takigawa Sakon Shogen, Toda Shogen, Wakebe Sakyo no Shinjuko, Takigawa Yosidayu. S více než 12 000 samuraji.

3. Tamataki route
Gamo Hida-no-kami, Yamaoka (Shukei-gashira "pokladník), Wakizaka Jinnai Yasuhara. Měli sebou více než 7 000 mužů.

4. Yamato hase route
Asano Iyabei Nagamasa, Ikoma, Mori Iki-no-kami, Shinjo Suruga-no-kami, Toda Danjo Shoshitsu, Sawabara Jiro, Yoshino-no-miya Naishoyu, Akiyama Sakon Tayu. Měli více než 10 000 mužů.

5. Kasama route
Tsutsui Junkei, Tsutsui Shiro Sadatsugu (synovec Junkeia). Dohromady měli něco přes 3 000 mužů.

6. Tarao route
Hori Kudaro Hidemasa, Tarao Shirbei Micuhiro. Měli 2 300 mužů.

Celkově se útoku zúčastnilo přes 47 000 samurajů a Ashigarovců (společníci, kteří nebyli samuraji).
Iga ninjové se rozdělili na dvě místa. Heiraku-ji, chrám na kopci uprostřed Iga Ueno (hrad Ueno nyní stojí na tomto místě) a Tendoyama, kde stával hrad Maruyama.
Iga ninjové si vymohli pomoc od ninjů z provincie Koga. Nejsilnější rodina byla Mochizuki. Jejich Jonin Mochizuki Chotaro byl považován za velkého muže, velkého a silného, nosil meč Tachi dlouhý přes 1 metr (3 stopy). Chotaro se prokázal býti silným, když byl jednou vyzván k boji samurajem jménem Yamauchi Zae-mon-daro. Yamauchi ho napadl, Chotaro zvládl zablokovat jeho výpad mečem, hodil svůj vlastní meč a zasáhl obě Yamauchiovy nohy tak silně, že se zlámaly. Chotaro na něho potom vyskočil a zabil ho.
Iga ninjové byli totálně zmasakrováni. Rodina Hattori se rozdělila na tři části, které se rozutekli se do třech částí Japonska, jak již bylo zmíněno. Mnoho ostatních rodin bylo vyvražděno a mnoho z Igi bylo spáleno na prach.
Momochi Sandayu a jeho muži utekli do oblasti Iga zvané "Sanbonmatsu". Přesvědčil své muže, aby zůstali na tomto místě ukryti pro svou vlastní bezpečnost. Většinou to všichni vzdali a přesunuli se, ale Sandayu zůstal.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama