Sifu Jim Fung – muž integrity a vize

26. ledna 2008 v 11:18 | Hoang |  Mistři
jim-fung-2
Sifu Jim se narodil v Hong Kongu v obchodnické rodině. Než ho jisté zkušenosti dovedly na cestu bojových umění, věnoval se rok Tai Chi. Když bylo Sifu čtrnáct let, náhodou narazil na většího muže, který ho rychle a silně udeřil. V chlapci to zanechalo bezradný pocit, že se nemůže takovému útoku ubránit.
Krátce na to se stal svědkem potyčky, ve kterém školního rváče s přehledem přepral jeho mladší kamarád, který se věnoval Wing Chun. Pozorování "Sil Lum Tao" (první sestava Wing Chun Kung Fu) Sifu nejprve nepřesvědčilo, že by Wing Chun byla efektivní bojová technika, ale jeho kamarád ho učil trpělivosti. Když konečně Sifu uviděl pokročilé Wing Chun, věděl, že je na správné cestě, k pravé sebeobraně.
" Můj otec trval na tom, že pokud se mám naučit něco pořádně, musím trénovat s nejlepším mistrem. Našel jsem Tsui Seung Tina, který už měl pověst jako učitel Wing Chun, jelikož se staral v té době o většinu lekcí v Yip Manově škole. A tak jsem začal trénovat privátně u Sifu Tsui a brzy cítil velké zlepšení mých technik. Můj zájem se postupně přesunul z potřeby ubránit se, k pochopení etiky, filosofie a vědeckých principů, na kterých je Wing Chun postaveno. Je řada lidí, kteří ve Wing Chun nepokročí daleko a skončí dříve, než vlastně začali. Nestačí však jen kopírovat techniku, je potřeba vědět jak a proč - logiku, důvody a vědu v pozadí," říká SiFu.
Sifu Jim přijel do Austrálie studovat práva na universitě v Adelaide. Zde začal učit pár přátel, aby měl s kým trénovat.jim-fung-2, velikost: 12.26 KB, obrázek se otevře v novém okně
"Kamarád z Malajsie mě dlouho přemlouval, abych začal učit více lidí, než jenom malou skupinku kamarádů. Jednoho dne pronajal tělocvičnu, dal dohromady 20 lidí a řekl mi ´zítra začínáš´. Byl to šok".
Sifu Jim ukončil studia a začal pracovat v soukromé firmě a jeho škola se pomalu ale jistě rozrůstala. Vznikla Akademie a její první pobočky v jiných částech města.
Po dalších šesti letech zanechal Sifu Jim práce a rozhodl se naplno věnovat Wing Chun.
"Chtěl jsem pracovat na něčem co by prospělo společnosti i když jsem věděl, že bych v rodinné firmě vydělával daleko více, ale vyučování Wing Chun mě naplňovalo," vysvětluje důvody svého rozhodnodnutí.
Čínská komunita v Sydney, kde je Sifu Jim známým a uznávaným členem, ho na konec přiměla začít vyučovat Wing Chun v Sydney "China Town".

Budoucnost

Hlavní prioritou Sifu Jima je kvalita Wing Chun. " Je pro mě důležité vyučovat co nejvíce lidí ryzí Wing Chun. Je nemilé, že někteří lidé bez opravdové kvalifikace učí nízkou kvalitu Wing Chun. Během mnoha let výzkumu jsem propracoval svůj vzdělávací systém. Trvalo mnoho let, než jsem zjistil, Wing Chun správně předávat. Můj systém zvládá výuku velkého počtu lidí, tak, aby se mohli učit rychle a správně bez chyb. Tento systém je jedinečný a žáci mají jistotu, že se mohou naučit Wing Chun v nejkratší době".
" Jsme hrdí na to, že v naší Akademii a v pobočkách udržujeme vysokou úroveň výuky, a to i ve srovnání s jinými, výběrovějšími školami. Jsem pyšný na svoje instruktory, pracují tvrdě, naučili se bojové umění dobře a jsou mu oddáni. Předávají ryzí Wing Chun, znamená, že nemusím učit každého studenta osobně a mám jistotu že je Wing Chun vyučováno správně."
" Je důležité učit se ve škole, kterou vede kvalifikovaný mistr nebo jeho přímí instruktoři, kteří u něj pokračují ve vlastním zdokonalováním. Wing Chun se věnuji téměř pětačtyřicet let a stejnou dobu zdokonaluji svůj vyučovací systém. Wing Chun nabízí řadu přínosných věcí - fyzicky, duševně i emocionálně. Obětoval jsem svůj život Wing jim-fung-1, velikost: 54.1 KB, obrázek se otevře v novém okněChun a trénuju 60 hodin týdně. V kondici mě udržuje ryzí nadšení a touha po poznání a loajalita mých studentů."
Sifu Jim má velice blízké kontakty s nejlepšími mistry z Hong Kongu, což je vzácné privilegium. Je jedním z nejlepších anglicky mluvících Wing Chun mistrů mimo Hong Kong. Přínos Sifu Jima spočívá ve zjednodušení výuky Wing Chun. Pochopení a prezentace teorie Wing Chun se v jeho pojetí vytříbila a ukazála správnou, jako nikdy v historii Wing Chun.
To je mimo jiné znát i z reakcí hongkongských studentů na jeho knihu o Wing Chun - považují ji za osvícenou. Společenský přínos práce Sifu Jima se nyní projevuje jako důležitý most mezi východem a západem.

Má Filosofie

Bylo prokázáno, že Wing Chun je jedno z nejefektivnějších bojových umění pro sebeobranu.
Ale učit se bojové umění pro opravdový boj, jak vyplývá z počátečního dojmu, není primární, právě naopak. Trvám na tom, aby moji studenti použili Wing Chun jako poslední možnost. Má filosofie je: "Vyhni se raději než bojuj, přemož raději než zraň, poraň raději než zabij"
Hlavní důvod učit se ryzí Wing Chun by měl být stejný jako studovat vědu. To znamená najít principy matematiky a fyziky, a cestu jak je využít ve Wing Chun. Několik příkladů: jak může Wing Chun pomoci fyzicky slabšímu člověku překonat sílu mnohem silnějšího jedince, a jak můžeme tréninkem znásobit naši sílu. Je vhodné použít principy Wing Chun jako jsou jednoduchost a přímočarost v normálním životě a ve společnosti. Wing Chun může být přínosem pro fyzické i psychické zdraví. Jelikož je Wing Chun je jedním z nejlehčích stylů, které se dají naučit, ale zároveň jeden s nejsložitějších k dosažení dokonalosti, je tato technika zkouškou pro kohokoli, kdo si chce kultivovat disciplínu a odhodlanost. Dalším důležitým důvodem pro studium Wing Chun je touha člověka poznat sebe sama a ostatní. Je to proces budování charakteru. Z mé mnohaleté zkušenosti jsem zjistil, že lidé,jim-fung-3, velikost: 192.35 KB, obrázek se otevře v novém okně kteří se chtějí jen naučit pár triků, jak zastrašovat ostatní, nemají trpělivost zůstat a učit se bojové umění pořádně. Opravdu, kdykoli je to možné, snažím se o to, aby lidé nezačali trénovat nesprávným způsobem.
Od počátku Akademie dodržujeme následující etická pravidla:
1. Kultivovat respekt k umění, akademii a mistrům.
2. Prokazovat úctu a respekt ostatním studentům a instruktorům
3. Využít nabyté schopnosti jen ve vlastní sebeobraně a k obraně jiných
4. Respektovat zákony a zvyky země
5. Snažit se pochopit a vylepšit svůj charakter
6. Zavrhujeme užití násilí a agresivního jednání, obzvlášť u lidí trénujících v Akademii
a těch, kteří se učí bojové umění
7. Respektovat členy a instruktory legitimních škol bojových umění
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Robert Robert | 26. dubna 2008 v 13:31 | Reagovat

lama

2 don don | 12. srpna 2008 v 12:53 | Reagovat

je robert

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama