Různé styly kung-fu

2. ledna 2008 v 23:17 | Hoang |  KungFu
technika ąao-lin kung-fuVýraz kung-fu se v západních jazycích obyčejně vztahuje k čínským bojovým uměním. V současné době je v čínštině oficiálním termínem pro bojová umění výraz wu-šu. Ovšem z mnoha důvodů, z nichž jedním z nejdůležitějších je skutečnost, že současná čínská vláda chce propagovat wu-šu jako sport spíše než umění boje, konotuje na Západě termín "wu-šu" často předváděcí formu, zatímco termín "kung-fu" vyvolává dojem bojového umění.

Vnější a vnitřní
tchaj-»i Existuje mnoho stylů či škol kung-fu. Tradičně se tyto početné styly dělí do dvou hlavních skupin, a sice vnitřní a vnější kung-fu. Tři slavné vnitřní kung-fu styly jsou tchaj-ťi čchüan, pa-kua čqngg a sing-i čchüan. Mezi vnější styly patří Šao-lin kung-fu a styly, které z něj vznikly.
Je důležité mít na paměti, že toto rozdělení na vnitřní a vnější kung-fu je víceméně libovolné a provizorní. V šaolinském kung-fu je ve skutečnosti více vnitřních aspektů než ve všech třech slavných vnitřních stylech dohormady!
Vnitřní aspekty Šaolinu
zen jednoho prstu Některým by se to mohlo zdát jako přehánění, ovšem pokud si uděláme čas, abychom prozkoumali vnitřní umění, která se učí v tchaj-ťi čchüan, pa-kua čang a sing-i čchüan, objevíme, že všechna tato tři umění můžeme nalézt i v šaolinském kung-fu.
Například meditace za účelem kultivace mysli, jemné pohyby k vytvoření toku energie a "čan-čuang" (trénink postojů) k vyvinutí vnitřní síly, tři klíčové tréninkové metody ve všech těchto třech vnitřních školách kung-fu, se nachází i v šaolinském kung-fu. Na druhou stranu některá vnitřní šaolinská umění, jako je "zen jednoho prstu" a "tygří dráp", nenajdeme ve školách vnitřních.
Vnější forma tchaj-ťi čchüan
čan-čuang Proč se tedy o šaolinském kung-fu většinou mluví jako o vnějším, zatímco o tchaj-ťi čchüan, pa-kua čang a sing-i čchüan jako o vnitřních?
Důvod, proč se tchaj-ťi čchüan, pa-kua čang a sing-i čchüan říká vnitřní je celkem jednoduchý. Všechny tyto styly zdůrazňují vnitřní trénink, jako je vizualizace, vnitřní tok energie a čan-čuang a věnují malou pozornost vnějšímu tréninku jako je strečink, údery do pytlů s pískem a zvedání závaží.
Jestliže cvičíte tchaj-ťi čchüan, pa-kua čang a sing-i čchüan a setkali jste se s vizualizací, vnitřním tokem energie a čan-čuang jen okrajově či vůbec, pak pravděpodobně cvičíte pouze jejich vnější formu a minuly jste esenci těchto vnitřních umění.
O šaolinském kung-fu se obecně mluví jako vnějším, protože většina lidí, kteří jej cvičí, většinou ukazují pouze vnější aspekty šaolinských umění, jako je předvádění krásných sestav beze zbraní či se zbraněmi či přerážení cihel šaolinskou železnou dlaní. Jelikož šaolinské kung-fu je tak bohaté a jeho vnitřní aspekty se obvykle učí až poté, co se žáci dostatečně obeznámily s jeho vnější formou, má jen málo lidí šanci či trpělivost postoupit až na tuto vnitřní úroveň šaolinského kung-fu, kde je kladen důraz na trénink mysli a energie.
Severní a jižní Šao-lin
Chung-ťia (Hungga) Kromě původního a zárodečného šaolinského kung-fu existuje mnoho stylů, které z něj vznikly. Všeobecně je můžeme rozdělit na severní a jižní Šao-lin.
Severní Šao-lin, který zahrnuje styly jako chua čchüan, čcha čchüan, kudlanka nábožná a orlí spár, klade důraz na údery s dlouhým dosahem a techniky kopů.
Jižní Šao-lin (Siulam), kerý zahrnuje Chung-ťia (Hungga), Jung-čchun (Wingcheun), Bílého jeřába a Cchaj Li fo (Choi Lei fat), zdůrazňuje boj na krátkou vzdálenost a techniky rukou.
Význam sebeobrany
čcha čchüan Bez ohledu na to, jakému stylu se věnujete, musíte - jestliže cvičíte kung-fu - být schopni se ubránit, jinak váš trénink nemá žádný význam, protože výraz "kung-fu" znamená bojové umění.
Kung-fu, narozdíl od jiných bojových umění, není ale obecně vzato agresivní a brutální, ačkoli je v boji velmi účinné. Někteří kung-fu praktici mohou být agresivní. Podle mého názoru za to může přístup a postoj jejich instruktorů spíše než umění samotné.
Největší úspěch
trénink mysli Pokud prozkoumáme filosofii různých stylů kung-fu, shledáme, že obecně zdůrazňují toleranci, respekt vůči starším, poctivost a lásku k životu. Takováto filosofie je v kontrastu k některým bojovým uměním, které prosazují zranit nebo dokonce zabít nepřítele za každou cenu, včetně toho, že se člověk zraní sám.
V rámci vynikajících stylů kung-fu, jako je šaolinské kung-fu či tchaj-ťi čchüan, je nejvyšší cíl je více než pouhý boj - je to dosažení toho nejvyššího, co si přeje každý člověk mít, tj. duchovní naplnění, kterému se v závislosti na té či oné kultuře či náboženskému přesvědčení říká různě, např. osvícení, splynutí s velkou prázdnotou, návrat do králoství Božího či sjednocení s nejzazší realitou.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 qkhvknso qkhvknso | E-mail | Web | 22. dubna 2009 v 12:57 | Reagovat

i3d5KD  <a href="http://fnygdbygnptf.com/">fnygdbygnptf</a>, [url=http://bcbwsqwctviy.com/]bcbwsqwctviy[/url], [link=http://nytwqflmxlgd.com/]nytwqflmxlgd[/link], http://anxanzehtyle.com/

2 rbbiusrzcny rbbiusrzcny | E-mail | Web | 15. května 2009 v 21:54 | Reagovat

gU31Tq  <a href="http://kuvqcxdgtzrv.com/">kuvqcxdgtzrv</a>, [url=http://etfjhshcoond.com/]etfjhshcoond[/url], [link=http://kmxqwvzpgano.com/]kmxqwvzpgano[/link], http://autkdpufpvjl.com/

3 rxauxoewhuy rxauxoewhuy | E-mail | Web | 6. června 2009 v 17:39 | Reagovat

eiLMWK  <a href="http://usbcxonfxqgq.com/">usbcxonfxqgq</a>, [url=http://abzlkbikhqca.com/]abzlkbikhqca[/url], [link=http://wmtcavpopddk.com/]wmtcavpopddk[/link], http://wqqugteickmw.com/

4 rcqovbod rcqovbod | E-mail | Web | 16. června 2009 v 20:12 | Reagovat

CR22f2  <a href="http://enrqujcevegg.com/">enrqujcevegg</a>, [url=http://weyrkrxtliul.com/]weyrkrxtliul[/url], [link=http://zvgiktxwocps.com/]zvgiktxwocps[/link], http://bqhbjzlxtafq.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama