Principy Wing Chun

7. ledna 2008 v 15:15 | Hoang |  KungFu
Logo Chinese
Wing Chun je jeden z nepraktičtějších stylu sebeobrany, ne jen pro efektivitu svých technik ale také proto že je jeden z nejrychleji zvládnutelných stylů. Techniky Wing Chun jsou jednoduché, jsou určeny pro realistickou sebeobranu a je možné se je naučit v poměrně krátké době, dokonce v rozmezí několika měsíců.
Nicméně, dosáhnout neuvěřitelné zručnosti které dotáhnutí těchto technik do dokonalosti znamená, vyžaduje hodně tréninku. Tato zručnost je znakem pravého umění, kterým Wing Chun je.
Bojovník Wing Chun nevítězí, jelikož je fyzicky větší, silnější nebo má prostě štěstí, jak je tomu u jiných forem boje, ale vítězí svou zručností a efektivitou Wing Chun systému. Nejprve Wing Chun nabízí jednoduchou a efektivní metodu sebeobrany a později fascinující a pokračující zájem pro ty, kteří rozhodli dotáhnout svoji zručnost k dokonalosti.
Bylo by přesnější označit Wing Chun jako systém ne jako styl. To znamená, že je Wing Chun není pouze sbírkou pohybů, ale je postaven na logických a srozumitelných principech.
Základní principy Wing Chun jsou:
1. Jednoduchost
Znamená to, že všechny pohyby jsou jednoduché a nekomplikované, založené na přirozeném pohybu.
Techniky jsou jednoduché se naučit a aplikovat, neobsahují složité nebo nepřirozené pozice.
2. Přímočarost
Princip přímočarosti má ve Wing Chun systému dva významy: k zasažení protivníka je potřeba rychlost daná využitím nekratší vzdálenosti a současný útok je nejlepší obrana.
a) Wing Chun úder po středové linii využívá nejkratší vzdálenosti a je tímto rychlejší než jiné běžné údery.
b) Pokud je Wing Chun student napaden odchýlí protivníkův úder a sám udeří současně místo aby použil nejdříve blok a poté udeřil.
3. Ekonomika pohybu
Veškeré Wing Chun techniky vyžadují minimální nutný pohyb. Z Wing Chun postoje a střehu je jednoduché přejít do protiútoku užitím krátkých a rychlých pohybů; toto vyzdvihuje využití teorie o středové linii. Proč užívat hrubé a nereálné pohyby, když stačí jen krátký pohyb? Použití účinných a ekonomických pohybů nám taky pomůže ušetřit energii.
4. Minimální užití hrubé síly
Jelikož Wing Chun využívá více zručnosti než hrubé síly, je efektivní pro lidi bez rozdílu ve velikosti a síle. To znamená, že se menší člověk může naučit, jak se ubránit silnějšímu protivníkovi.
Minimální užití hrubé sily má dvě složky - jak provést úder a jak odklonit úder.
Sila Wing Chun úderů není generovaná jen fyzickou silou ale mimo jiné i využitím tělesné hmotnosti a využitím sily protivníka.
Chránit se efektivně proti úderu protivníka Wing Chun dává přednost odklonění úderu před blokováním úderu. Blokování vyžaduje hrubou sílu a je proto riskantní a vysilující.
Užitím odklonění úderu se student Wing Chun vyhne přímému střetu s protivníkovou sílou a raději sílu přesměruje. Wing Chun odklonění také zahrnuje rozložení protivníkovy síly z jednoho bodu do větší plochy.
5.Praktičnost
Wing Chun je vytvořeno jako jedno z mála bojových umění pro reálnou sebeobranu. Neobsahuje abstraktní nebo rituální pohyby; všechny techniky jsou určeny pro praktické situace, a umožňují zvládnout útočníka s minimálním úsilím a pohybem. Wing Chun systém nebyl zamýšlen aby vypadal okázale a pompézně. Neobsahuje složité pohyby charakteristické pro jiné styly bojových umění. Wing Chun vyzdvihuje efektivitu nad rozmanitostí a všechny pohyby mají praktické využití. Užití technik není limitováno omezujícím oděvem a uzavřeným prostorem.
Zdroj: Přeloženo z Modre knihy "Wing Chun Kung Fu od Jima Funga" (www.wingchun.com.au)
Přeložil Dalibor Kuběna (
www.wingchunpraha.org)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama