Pa-ku - kung-fu pro pokročilé IV: Ke ťüe, tajné formule stylu

2. ledna 2008 v 23:21 | Hoang |  KungFu
velmistr Li C'-mingVelmistr Tung Chaj-čchuan zanechal svým žákům takzvané ke ťüe neboli formule zakódované do veršů, které správným pochopením odhalí podstatu bojové techniky tomu, kdo je na takovém stupni pokročilosti studia, že je schopen poselství dekódovat a pochopit tak nejen správný způsob cvičení ale i základní princip nekonečného mnohotvárnosti praktické aplikace. Na tomto místě si nemohu odpustit politování, kdyby mnoho lidí, cvičících wu-šu na západě znalo význam "ke ťüe" a místo sebeoslavných ód, sebechvály a neskromnému se nazývání titulem "š'- fu", léčením si mindráků bitím slabých začátečníků a vyžadováním oslovení "mistře", (jak je bohužel smutnou praxí v nejedné škole v ČR a věcí nevídanou v Číně ) skromně se věnovali pochopení principu, nemuselo by být jejich "kung-fu" v tak žalostném stavu a jejich pohyby by nebyly natolik pro smích každému, kdo má o věci alespoň základní povědomí! Možná by tím nevydělali tolik peněz ale rozhodně by tím udělali lépe pro své zdraví a bojové umění

Nyní se podrobněji podíváme na základní techniky a jejich "ke ťüe". Kdo se věnuje cvičení stylu pa-kua, zná jistě pojem blátivý krok neboli "tchang ni pu". Je to základní technika kroku do kruhu ve stylu pa-kua. Vztahuje se k ní "ke ťüe" které si dovolím volně přeložit (a omezeně přerýmovat) asi takto:
Vnější chodidlo ohnutý blok, vnitřní chodidlo přímé,
Stejně jako tlačit mlýnek
tak jako zametat zem, ale nezametat zem
ohnutý krok chodidlo směr vpřed
kolena následují boky,pas otáčí chodidlo
rotující krok a kolena chytí do pasti.
Tato formule jasně vystihuje princip a význam tohoto způsobu chůze a odhalí své tajemství tomu, kdo o něm bude přemýšlet.
Forma kruhové chůze z obrazce pa-kua a forma obratů vychází samozřejmě , také z obrazce tchaj-´ti, jak ukazuje diagram chůze podle jin a jang.
.zakladatel pa-kua - velmistr Tung Chaj-čchuanZákladním postojem ve stylu pa-kua čang je tak zvaný postoj tlačení mlýnského kamene (tchuej mo š´): Ruce při něm musí dodržet formu plynulého oblouku, ramena musí být uvolněná, pohled směřuje skrz mezeru mezi palcem a ukazovákem směrem k pomyslnému středu kruhu. Horní část těla je vytočena do úhlu 45-60 stupňů vlevo. Tíha těla směřuje dolů, kolena jsou při sobě, váha na pravé noze.
Pro správný postoj se dobře hodí ke ťüe:
Prázdná hruď,vytáhnutý vršek, dolů spadlé boky
Točit krok, spojit kolena, pevně sevřít zem,
Těžká ramena, spustit kolena, dopředu vystrčit dlaň
Oči skrz tygří tlamu hledí.
Protože oči umí reflexivně sledovat situaci , ruce mají schopnost kruhové změny forem, chodidlo rychlost a sílu, duch má vůdčí sílu, proto při cvičení musí:
Myšlenka předcházet ruku
Ruka předcházet krok
Dlaň vpřed víc než býčí jazyk
Výměna dlaně víc než tkalcovský člunek.
Poslední poznámku bych rád věnoval ve všech pádech skloňované "vnitřní síle" čchi, lépe řečeno jejímu použití, uvolnění síly nazývané číňany "fa ťin".
Čínští mistři dobře znají známé pravidlo:
Oči přinesou myšlenku
myšlenka přinese čchi
čchi přinese ťin (sílu)
Pokud se ovšem jedná o fa ťin, je třeba si především uvědomit, že pokud mají mít bojová umění účinky, za jejichž účelem byly vytvořeny, musíme dodržovat pravidlo souladu s přirozeným rozvojem těla i mysli. Pro ty,kdo cvičí vnitřní styl, jako je pa-kua, je naprosto nevhodné, zatěžovat se zpočátku tréninku teoriemi o čchi, speciálních technikách dýchání a akupunkturních drahách ťin luo, které patří k nejvyšší škole bojového umění a vyžadují nejen perfektní základy kung-fu ale i bezpodmínečnou znalost čínského jazyka. Jsou to záležitosti, které by nás snadno svedly ze správné cesty a zabránily by harmonickému a přirozenému rozvoji čchi, který jediný je správný a žádoucí.
Mistr Ling a autor článku cvičí pa-kua tchuej šou - tlačení rukouJedině tvrdým tréninkem při dodržení všech pravidel přijde přirozeně to, co nazýváme čchi nebo a ťin. Málo tréninku a mnoho teoretického mudrování a snahy o vyvinutí nějaké "vnitřní" energie pomocí teoretických pouček nepřinese začátečníkovi vůbec nic, pouze si zahltí hlavu hloupostmi, kterými bohužel mnoho "mistrů" na západě úspěšně krmí svoje žáky (typu:"soustřeďte se,vaše energie stoupá, cítíte sílu v pravé ruce a mravenčení v levé noze, spojte svoji duši se s nebeskou silou, energie vesmíru, cítíte divoké větry" apod.). Toto je všechno balast,který nemá se skutečným tréninkem vnitřního stylu nic společného a ukazují jenom na neznalost dotyčného "mistra" který mnohdy toto mystické blábolení dokonce sám stvořil, nebo vyčetl z nějakého špatného překladu třetí ruky, vydávaje se před žáky za "filozofa". Dává žákovi pouze falešné sebevědomí a falešnou představu, že vládne jakousi tajemnou "energií". (na druhou stranu mnoho západních žáků právě tyto hlouposti vyhledávají, je to pohodlnější a zajímavější, mnoho řečí a málo kung-fu, tedy pravého kung-fu, ne známého amerického seriálu,stejného jména, který je typickým příkladem filozofie úrovně zvláštní školy prezentované jako "čínské", příkladem právě takového blábolu.).
mladý mistr Ling cvičí pa-kua sparringSkutečný tréning "vnitřní síly čchi" je spíše striktně až vědecky popsaná metoda cvičení, která nemá s tajemnem nebo magií bohužel nic společného. Nedá se přičarovat magickou formulkou, jediným způsobem jak čchi ovládnout je tvrdý a usilovný tréning. Úspěch cvičení vnitřního stylu závisí na jediném: Správném dodržování forem, správném držení těla, přirozeném dýchání a později i znalostech přírodních zákonitostí, dechových metod vycházejících z přirozenosti a následné přeměně fyzické síly ve čchi. To se ovšem nezdaří bez dosažení důležitého stavu, který Číňané nazývají "sung", který postrádá většina evropských studentů, což znamená uvolnění ale ne uvolnění prázdné, ale uvolnění plné napětí a dynamické síly. Tam kde je křečovitost, tam kde není uvolnění tam je čchi blokovaná. Křečovitost a nedostatek uvolnění je nejčastější chybou nečínských žáků. Druhým extrémem je nepochopení pojmu "sung" které vede k absenci síly. Především těchto chyb je třeba se vyvarovat. Samozřejmě nejlepším způsobem, jak se vyhnout všem chybám a dosáhnout dobrého kungfu je studovat poctivě a usilovně pod vedením dobrého učitele. Potom teprve může být vaše pa-kua kvalitní a úspěšné.
O autorech:
Pavel FrostPavel Frost, 34 let, obchodník a filmový producent a fanda čínského kung-fu. Čestný poradce České asociace čínského wu-šu. Čestný učeň 31. generace laických žáků chrámu Šao-lin, oficiálně přijat vyšším mnichem Š' Te-jü v roce 1999 v chrámu Šao-lin. Čínskému kung-fu se věnuje již 12 let, zejména jeho "vnitřním" stylům. Studoval styl čching čchüan u mistra Wang Fu-mina, Taj styl Sin-i čchüan u mistra Tu Fu-kchuna, Čchen Fa-kche styl tchaj-ťi čchüan od dvou Čchen Fa-kcheho žáků 19. generace, mistra Li Čung-jina a jeho mladšího kung-fu bratra Tchien ťien-chua a chenanské lao- ťia u mistra Čchin Ming-tchanga, se kterým se také věnoval zbraním, pa-kua a teorii wu-šu. Čchen Čeng-lej styl tchaj-ťi čchüan studoval také s Kuo Šao-chengem, se kterým cvičil i tchaj ťi wu-sing pa fa, wutangský meč stylu Jü Čcheng-chuej a Li Tchien-ťi, další zbraně i styly. V současné době žije převážně v Pekingu kde se ve volném čase věnuje dalšímu studiu kung-fu pod vedením čínských mistrů, zejména stylu pa-kua u mistra Ling Čchang-junga, žáka legendárního velmistra Li C´-minga.
Mistr Čchin Ming-tchang (Qin Mingtang)Mistr Čchin Ming-tchang (Qin Mingtang), rodák z provincie Che-nan, kolébky čínského kung-fu. Profesor wu-šu na vysoké škole wu-šu v Sin-siangu,čestný cvičitel provincie Che-nan, laický mistr 30. generace chrámu Šao-lin. Od malička se učil wu-šu dle rodinné tradice od svého otce který byl laickým žákem Šaolinu a mnoha mistrů v okolí. Absolvoval sportovní katedru na Pedagogickém institutu města Sin-siang. Stal se také žákem slavného mistra wutangských stylů Wang Čing-šana, u kterého studoval tchaj-ťi, pa-kua a sing-i a wutangský meč. Jedním z jeho mistrů a blízkých přátel je mistr tchaj-ťi-čchüanu , pan Ču Tchien-cchaj, který je mistrem 19. generace Čchen š´ tchaj-ťi čchüan z vesnice Čchen-ťia kou. Po absolvování institutu působil mistr Čchin Min-tchang jako učitel wu-šu na pedagogické škole okresu Chua. V té době vyučoval wu-šu ve sportovní škole města Sin-siang a na Institutu tělovýchovy a sportu v Pekingu. V roce 1987 byl jmenován vzorným rozhodčím a složil zkoušky na rozhodčího ve volném stylu. V roce 1987 se stal členem Chenanské asociace wu-šu. Od roku 1990 do roku 1993 byl každoročně oceněn titulem Vzorný cvičitel wu-šu provincie Ch-enan. Za skvělé výsledky v oboru byl vyznamenán městskou vládou v Sin-siangu a od roku 1994 je hlavním cvičitelem speciální školy wu-šu v Sin-siangu. V současnosti vyučuje žáky v České republice.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Mary Mehrid Angel Mary Mehrid Angel | E-mail | Web | 23. února 2008 v 23:29 | Reagovat

Vážený pane Frost,

mám k Vám jednu prosbu,jsem ze Slovenské republiky a ráda bych s Vámi navázala kontakt.Zaobírám se od orientální přírodní medícíny,malby andělú i s orientální tématikou (jde o vedenou malbu mistry sfér.....obrazy přivádí nebe na Zemi,léčí a čistí prostory.Jde tu o unikáty,které se nikdy už neopakují.Obrazy jsou zrcadla a vytvářejí jeden ucelený příběh.Vystavuji od srdce Evropy což je Slovensko a  s postupem cesty do zahraničí.Darú od mistrú a andělú mám mnoho a proto Vám to píši zkráceně.Mezi ně patří:

psaní námětú na filmy a legendy se zaměřením sfér a moudrosti dávných věkú..

choreografie i taneční  se zaměřením na módní přehlídku i divadlo s prvky Kung-fu, duchovní filozofii. .Jde tu o samotný projekt co spojuje lidi pro ,,duchovní úkol", který nesu od svého narození pro tuto zemi.Vzhledem tomu,že jsem vedena mistry sfér a mezi ně se řadí i mistři Orientu,tak oni mi vyhledali Vás a pana mistra Čchina Minga - Thanga.Ráda bych se nakontaktovala na pana mistra Čchina Minga v možné spolupráci o které napíši v případě možného kontaktu více.Velmi potřebuji Vaši možnou radu a kdoví,možná pomoc.Omlouvám se,že píši takto zmateně,ale chci vyjádřit myšlenku celého celku.Děkuji Vám za dúvěru a pochopení.S úctou se loučí Mary Mehrid Angel

2 SergiooF SergiooF | E-mail | 16. ledna 2017 v 18:09 | Reagovat

I found this page on 13th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it is not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Just search for:  pandatsor's tools

3 TomkoS TomkoS | E-mail | Web | 18. ledna 2017 v 10:54 | Reagovat

Velmi zajímavý blog

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama