O Yang Tai Chi Chuan

2. ledna 2008 v 22:55 | Hoang

tchaj-ťi čchüansifu HušekDnes existuje mnoho variací Tai Chi Chuan, které se nazývají Yang styl. Snad nejznámější jsou Chang Man Ching(ova) verze, Guo Lian Ying(ova), Yang rodiny, různé Wu Shu sestavy atd. Takovými jako jsou Power Tai Chi a Cardio Tai Chi apod., nemá cenu se zaobírat, protože tato úvaha je o tradičním Tai Chi Chuan. I přesto, že ty tradiční se od sebe mnohdy dosti liší, mají svou hodnotu, protože všechny vycházejí v podstatě od Yang Cheng Fu a i přes mnohdy velmi osobní podání jeho studentů, všechny měli jedno společné. Bylo to bojové umění. Tím se také proslavily. Nyní se často ozývají hlasy, která z těchto variací je ta autentická nebo ta nejsprávnější.

Jisté a nepopiratelné je, že po smrti Yang Cheng Fu po něm jeho školu převzal a vedl Tung Ying Chi. Byl se svým sifu nejdéle - 20 let a všichni se shodují, že jeho Tai Chi i přes kratší postoje (vliv Wu stylu, který také studoval), se nejvíce podobalo jeho učiteli, a že jeho bojové použití bylo jedno z nejlepších. Tung Hu Lingovi, synovi Tung Ying Chi, bylo 19 let, když Yang Cheng Fu zemřel. Přesto, že se učil velkou většinu od svého otce, musel na něj Yang Cheng Fu mít vliv, protože na rozdíl od svého otce má Tung Hu Ling opět nízké a dlouhé postoje, jako se dělaly před tím. Nemá cenu se rozepisovat o Tung Ying Chi a Tung Hu Lingovi. Bylo o nich napsáno a zdokumentováno víc než dost.
sifu Hušek Jedním z nejnadanějších žáků Tung Hu Linga byl Mr. Wu Tah Yeh. Jeho osobnost je jistě velmi zajímavá. Vystudoval tu samou univerzitu jako Čankajšek a pracoval jako poradce OSN přes ekonomiku v Asii. Mr. Wu byl stoprocentní gentleman dokud nepřišlo na otázku Tai Chi. Kolikrát jsem od něj slyšel: "Tohle je Tai Chi - pokud chcete relaxovat, jděte na pláž!" Jindy říkával: "Tai Chi, to je umění jak zabíjet." Mr. Wu měl ve svém vlastnictví 8-mi milimetrový film svého učitele, a každý měsíc nám jej pouštěl. Tvrdil, že když se učíš od nejlepšího, jsi průměrný, a když se učíš od průměrného, tak jsi "shit" (i přes své vychování a vzdělání, když šlo o Tai Chi, sifu ztrácel svou obvyklou diplomacii).
Zajímavý byl názor, který měl Mr. Wu na čtení o Tai Chi Chuan. "Když se učíš od učitele, tak se uč od učitele a ne z knížek! Tai Chi se z knížek nenaučíš, pouze zblbneš." Sám prostudoval vše, co se mu dostalo do ruky, až když byl v důchodu a plně se věnoval své škole v Palo Alto (California). A právě proto často nabádal abychom v budoucnosti studovali klasickou literaturu. Sám také psal velmi podrobnou a rozsáhlou knihu, na které pracoval přes 10 let, a kterou nikdy nedokončil, a proto ani nevydal. Tento manuskript vlastní nejzasloužilejší studenti.
Existuje Tai Chi přísloví: "Prvních 10 let nevylezeš před školu", doslova "neotevřeš dveře". Tím je myšleno, že za 10 let, když studuješ denně s učitelem, tak se naučíš tak akorát základy. Cheng Man Ching nemohl věřit, že si někdo v USA už po 10-ti letech mohl otevřít školu Tai Chi a mít instruktory po pouhých třech letech. Staří čínští mistři by žasli, kdyby věděli, že dnes mají učitelé mnohdy méně než ty tři roky!
sifu HušekExistuje mnoho variací Yang Tai Chi Chuan. Všimněte si, že jako v názvu mnoha jiných stylů je slovíčko "Chuan" (Kuen), které znamená pěst nebo box, např. Lau Gar Kuen, Hung Gar Kuen, Tong Long Kuen, Shaolin Chuan. Žádná z těchto verzí neříká nic o Chi Gong nebo Noi Gung. Tai Chi Chuan se cvičilo 800 let jako velmi efektivní kung-fu a pouze v posledních letech se cvičí pro zdraví. Jakékoliv zdravotní účinky jsou pouze "side effect". Jistě, zdravotní účinky Tai Chi Chuan jsou nepopiratelné, ale pouze cvičí-li se jako bojové umění a všechny principy jsou dodržovány. Jinak byste mohli zpomaleně tančit polku a mělo by to mít stejné účinky.
To mě přivádí k dalšímu tématu. Dnes se cvičí sestavy 24, 36, 42, 48 postojů. Staří mistři věděli velmi dobře, proč se pohyby jako například "repulse monkey" a "wave hands like clouds" opakují tolikrát. Ať jste si vědomi nebo ne (ono to obvykle pár let trvá) od prvního dne pracujete s energií. Dlouhá sestava (88 pohybů) od Yang Cheng Fu z roku 1933 byla naprosto "energeticky" vyvážená. Jakákoliv změna je pouze detrimentem. Mnozí staří mistři jdou až tak daleko, že tvrdí, že tyto pozdější zkrácené sestavy jsou zdraví nebezpečné. Pamatuji si, že kdykoliv jsem cvičil tyto "krátké" verze, měl jsem velmi neuspokojivý, až nepříjemný pocit, který se nedá porovnávat s tím, co znám po cvičení celé sestavy.
sifu HušekNení bez zajímavosti, že kdybych mnohé z toho, co Mr. Tung Hu Ling předváděl ve filmu sám napodoboval, Mr. Wu by mě za to velmi káral. Ten film byl natočen pro veřejnost začátkem 60-tých let v době, kdy se ještě mnoho schovávalo. Mr. Wu učil tak, jak jej Tung Hu Ling učil, aby to fungovalo. Byl si plně vědom toho, že my nebudeme, protože ani nemůžeme mít tolik času a tu oddanost, cvičit sestavu, která trvá 20 minut 20 x denně, jako v dřívějších dobách. Také ve svých 86 letech již neměl co schovávat a snažil se předat vše, co věděl.
Neříkám, že Tung Ying Chi Tai Chi Chuan verze je ta nejlepší, ale je jednou z těch tradičních, které dnes existují a stoprocentně stojí za to ji znát a cvičit.
Sifu Jiří HušekO autorovi: Sifu Jiří Hušek zasvětil bojovým uměním většinu svého života a čínský způsob života cvičí již tři desetiletí, tuto cestu započal v roce 1971 pod vedením Sifu Tom Rainwater v Los Angeles (styl Sun Sau). Od roku 1973 do současnosti studuje pod vedením Sifu Paul Eng. V letech 1984 až 1998 založil a vedl velmi úspěšnou Konzervatoř bojových umění v Santa Cruz v Kalifornii dodnes pod vedením Sifu Scott Ripke. Je následovníkem významných čínských mistrů z USA, Hong Kongu a Pekingu, například mistra Ng Ngok Pui (Paul Eng), od kterého se učil tyto styly: Tai Chi Tong Long Kuen, Chat Sing Tong Long Kuen (styly Kudlanky nábožné), Hung Gar Kuen (styl rodiny Hung, Bak Siu Lum, Pa Kwa, Hsing-I, Sun Tai Chi, Kung Fu a jiné. V roce 1985 se seznámil s váženým mistrem Wu Tah Yeh, od něhož se učil Yang Styl Tai Chi. Dalšími, kteří měli hlavní vliv na jeho cestě za poznáním, byli mistři Wai Hong, Ng Tak Wah (styl Fu Jow Pai), Wing Lam (styl Hung Gar Kuen), paní Sun Yan Yee (styl Tai Chi), Brendan Lai (styl Chat Sing Tong Long) a Keith Duran (Fu Jow Pai).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama