Hwa Rang Do 1.díl

7. ledna 2008 v 15:02 | Hoang |  Hwa Rang Do
Hwa Rang Do
Královské teritorium se táhlo z původního poloostrova daleko do vnitrozemí až nakonec zahrnovalo celou Manchurii a téměř půlku Číny. Později, před více než 2000 léty, bylo zformováno království Silla ( 57 před n. l. ) a toto zahájilo rozvoj svého vlastního válečnického systému.
Kořeny bojového umění, které je dnes známo pod moderním jménem Hwa Rang Do "Cesta kvetoucí mužnosti" nebo "Cesta kvetoucích rytířů", které založil Dr. Joo Bang Lee, pocházejí z bojových dovedností systému Hwarang (Hwarang a Rangdo) ze starobylého korejského království Silla. Tyto tajné bojové dovednosti, které nesly jméno Um Yang Kwon, přežily cestu časem a byly předávány dál nepřetržitě po 58 generací.
Hwa Rang Do, velikost: 111.36 KB, obrázek se otevře v novém okně
Tradice systému Hwarang existuje již více než 2000 let a v průběhu této doby se vyvinula v neuvěřitelně významnou sílu. Vliv systému Hwarang byl v oblasti východní Asie v dávných dobách velmi silný, rozšířil se i do sousedního Japonska a velmi významně působil ve vývoji japonského systému samurajů a bushido. V průběhu této doby mnoho z japonské kultury mělo svůj původ v korejských královstvích Silla, Koguryo a Paekche. Zároveň se společenskými zvyky přešly přes moře do Japonska i bojové dovednosti.

Mnoho vlivu této tradice Hwarang je výsledkem příchodu krále Chinhunga (540 před n. l.), který byl též Hwarangem. Systém Hwarang existoval před králem Chinhungem, ale on byl tím, kdo značně rozvinul moc a sílu tohoto sytému v rámci administrativy a ozbrojených sil. Po jeho příchodu následovala dlouhé období expanzních válek s větším královstvím na severu, Koguryo. nicméně před tím, než byla podmaněna severní království, vzal král Chinhung na sebe úkol vyhnání japonských kolonií na východě, které byli spojenci japonského klanu Yamato. O deset let později obrátil král Chinhung svoje armády na úrodná údolí západní a střední Koreje mezi řekami Han a Imdžin. Tady bylo království Paekche a dobytí oblasti řek Han a Imdžin přineslo získáním nejbohatších Hwa Rang Do, velikost: 55.83 KB, obrázek se otevře v novém oknězemědělských území na poloostrově, doplňkovou vojenskou službou a prací rolnictva Sille obrovské bohatství. Tenhle územní zisk také otevřel snazší cestu do Číny přes ovládnutí přístavů ve Žlutém moři. Tyto tři země byly poprvé sjednoceny díky válečníkům Hwarang království Silla.

Výchovný systém Hwarang byl organizován prostřednictvím výchovy a výcviku skupin mládeže, která odcházela do hor, k řekám a na jiná místa přírodních krás, aby se učila rozvíjet lidskou morálku, věrnost a ovládání emocí zároveň se svými bojovými dovednostmi.
Skrze toto rozvinutí silného mentálního, fyzického a duchovního tréninku se Hwarang naučili jednat jako vzory své kultury a ušlechtilí válečníci. Byli elitními válečníky království Silla. Byli nazýváni Hwarang (Kvetoucí rytíři) a Rangdo (Hwarangův následovník nebo voják ). Byli to mladí muži, kteří byli příkladem válečníka-intelektuála, což ovlivnilo historii království Silla na mnoho století.

Neznámý mnich ze 13. století zaznamenal, že království Silla vydalo nařízení a vybralo chlapce z dobrých královských rodin, kteří byli dobrých mravů a přejmenovalo je na Hwarang (titul vedoucího nebo generála).Hwa Rang Do, velikost: 38.92 KB, obrázek se otevře v novém okně Hwarang Sor Won byl uznán jako Kuksun (Dae Jang Gun nebo vrchní generál). Toto byl začátek mimořádného zapojení Hwarangů (Jang Gun - generál) a Rangdů (SaByoung - vojáci) v rámci armádního systému. V průběhu tohoto času si tito válečníci říkali Hwarangdo (skupina lidí Hwarang a Rangdo), což znamená Kvetoucí rytíři a jejich válečníci.

Vedle náboženské výuky byli Hwarangové pro svůj emocionální rozvoj vyučováni tradičnímu tanci a písním. Pro jejich akademický vývoj byli vyučováni literatuře, uměním a vědám. Učili se také umění vedení války, lukostřelbě, bojovým dovednostem, atd. Jejich bojové dovednosti jsou založeny na konceptu jednoty protikladů, ztvárněné v symbolu um-yang. Jejich zápasové techniky prázdných rukou byly známé svým spojováním tvrdých a měkkých, přímočarých a kruhových útoků. Přímé bodnutí mohlo prorazit přes dřevěné brnění soupeře a okamžitě jej zabít. Specifickou bojovou dovedností byl kop z otočky takovou rychlostí, že jejich nepřátelé si často mysleli, že nohy válečníků Hwarang jsou meči. V rámci studijního programu se Hwa Rang Do, velikost: 101.42 KB, obrázek se otevře v novém okněvyučovalo ovládání 108 různých druhů zbraní.

Historik království Silla osmého století, Kim Taemun, si zapsal do své kroniky Hwarang: "Bystří poradcové a věrní ministři následovali Hwarang a Rangdo; formovali skvělé generály a statečné vojáky".

Hodnost Hwarang znamenala také pozici učitele bojových dovedností a její držitel velel 500-ům až 5000-ům studentů, kteří byli nazýváni Rangdo. Divoký bojový duch válečníků Hwarang se stal legendárním a jejich hrdinské činy byly zaznamenány pro příští generace v poezii a literatuře Hwa Rang. Příběhy Hwarangů dynastie Silla se staly základem klasických novel, které tvořily páteř korejské literatury tisíc let.

Konec Éry

Systém Hwarang byl předán dynastii Koryo. V průběhu této doby se změnilo jméno tohoto systému na kuksondo a pungwaeldo. Stejně však tento systém existoval ve stejné výkonnosti, dokud jeden Hwarang Jang Gun (generál) Sung Gae Yi (nebo Lee ) neovládnul království Koryo a neustanovil novou zemi Chosun (1392 n.l.). Třetí král Chosunu, král Tae Jong (Sung Gae Lee-ho pátý syn), zničil systém Hwarang, když zavedl postup, kterým přikázal všem nezávislýmHwa Rang Do, velikost: 50.26 KB, obrázek se otevře v novém okně osobním vojákům Jang Gunů (generálové Hwarang), aby byli pod jeho kontrolou. Král Tae Jong se bál síly, kterou nezávislí generálové Hwarangů měli. Král Tae Jong věřil, že možnost útoku některého jiného silného Jang Guna na jeho vládu je velká. Takže vytvořil plán, aby zničil všechnu moc, kterou měli tito nezávislí Jang Gunové. Tento čin odstranil systém Hwarang z veřejnosti, protože celý systém byl založen na vztazích mezi Jang Guny a jejich vojáky.

Potom co dali své vojáky králi, opustili někteří Hwarang generálové království. Opustili společnost a obrátili se na život v horách a stali se mnichy. Bylo to téměř 600 let, co systém Hwarang a bojové dovednosti Hwarangů ve veřejném společenství Koreje neexistovaly. Bojové dovednosti starobylého Hwarang se předávaly jenom tajně z mnicha na mnicha, než byly předány Suahm Dosa-ovi. Ten je držitelem titulu Hwarang 57. generace a mistrem tajných bojových dovedností starobylých Hwarangů nazývaných Um Yang Kwon. A on následně předal tyto dovednosti dvěma mladým chlapcům, Joo Bang Lee-mu a jeho bratru Joo Sang Lee-mu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama