Hungga gungfu

2. ledna 2008 v 23:11 | Hoang |  KungFu
Hungga gungfu (Hung Gar Kung-Fu; Hung Kuen Kung Fu atd.) patří mezi nejslavnější školy bojových umění jižní Číny, naam kyun (dosl. "jižní pěst"). Tradičně bývá řazen mezi 5 "rodinných" stylů jihočínské provincie Gwongdung, pocházejících z jižního kláštera Siulam (Shaolin): Hungga, Choiga, Leiga, Lauga a Mokga.
Hungga je systémem reálné sebeobrany. Jeden z nejslavnějších mistrů Hungga gungfu ajihočínského gungfu vůbec, Wong Feihung, učil v průběhu své kariéry bojová umění příslušníky kantonské námořní pěchoty, policie a armády a později i civilní branné jednotky provincie Gwongdung (Guangdong). Jeho žák Lam Saiwing působil jako hlavní instruktor armády provincie Fukgin (Fujian) a později jako instruktor ochranných a branně-bezpečnostních služeb hongkongských trhů.

Bojový (sebeobranný) aspekt však v Hungga není zdůrazňován na úkor aspektů ostatních - zdravotně-kondičních a duchovních. Specifické techniky posilování, strečink, relaxační a dechová cvičení Hungga gungfu jsou v souladu s koncepty tradiční čínské i moderní západní medicíny.
Bojová technika Hungga Hungga gungfu je systém založený na principech yin a yang (kant. yam a yeung) - využívá jak technik dlouhého dosahu a nízkých širokých postojů (cheung kiu daai ma "dlouhé předloktí, široký postoj"), tak technik na krátkou vzdálenost a vyšších, úzkých postojů (dyun kiu dyun ma, "krátké předloktí, úzký postoj"). Curriculum zahrnuje tvrdé a měkké techniky, přímé a obloukové techniky, boj na dlouhou, střední a těsnou vzdálenost, boj ve stoje i boj na zemi, boj proti neozbrojenému i ozbrojenému protivníkovi, beze zbraně i se zbraněmi.
Hungga klade důraz na důkladné vybudování základů. Pro Hungga jsou typické stabilní postoje a přirozená práce nohou, práce pasu a předloktí, správné dýchání a používání koncentrované "gungfu síly". Systém rodiny Hung využívá kombinací 4 hlavních typů ofenzivních technik, lakonicky shrnutých ve frázi "tek da syut na":
kopy (tek): přímé, stranové, obloukové, kopy koleny etc.
údery (da): pěstí, dlaní, malíkovou hranou, prsty, předloktím, lokty, rameny, boky a hlavou etc.
zápasnické techniky (syut ): "klinčování", strhy, podmety, porazy, přehozy a pády etc.
úchopové techniky (na): držení, páky, lámání, škrcení a útoky na vitální body etc.
Hungga gungfu je známé také jako "škola tygra a jeřába" (fu hok paai). Hungga arsenál však zahrnuje:
pět zvířat (ng ying): drak (lung), had (se), tygr (fu), leopard (paau) a jeřáb (hok)
pět živlů (ng hang): zlato (gam), dřevo (muk), voda (seui), oheň (fo) a země (tou)
12 mostových rukou (sapyi kiu sau): gong, yau, bik, jik, fan, ding, chyun, tai, lau, wan, jai a ding
bojová technika HunggaKlasické gungfu přísloví praví: "Lepší je naučit se jednu techniku a procvičit ji desetkrát než naučit se deset technik a každou z nich procvičit jen jednou". Hungga gungfu se spíše než na kvantitu technik soustředí na variabilitu, flexibilitu a univerzální použitelnost technik, bojovou taktiku a strategii. Trénink Hungga gungfu se kromě "technického" aspektu (faat) zaměřuje především na tzv. aspekt "dovednostní" (gung) - sílu, rychlost, načasování, odhad vzdálenosti, cit etc. Jinými slovy - není důležité "znát" techniky, ale"mít gungfu".
O autorovi: Sifu Pavel Macek, žák mistra Lam Chun Singa, je hlavním instruktorem České asociace Hungga gungfu a pražské školy Siulam Hungga gungfu, která má pobočky v Brně, Hradci Králové, Jihlavě, Plzni a Vysokém Mýtě. Pro bližší informace o výuce stylu Hungga gungfu navštivte www.hungga.org, volejte
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

jaký styl děláte?

KungFu 32.2% (227)
TeaKwonDo 8.8% (62)
Karate 10.4% (73)
Capoeira 7.7% (54)
KickBox 15.9% (112)
Jujitsu 5% (35)
Ninjutsu 5.5% (39)
žadné 14.5% (102)

Komentáře

1 JUJu JUJu | Web | 2. ledna 2008 v 23:13 | Reagovat

ahojko mas supra blogis... bola by si taka dobra a halsla zamna v sutazi?....http://forteenagers.blog.cz/0712/soutez-o-nej-blog-c-1-hlasovani som tam ako juju prosim hlasniiii... ak budes neico potrebovat nejaky hlasok daj vediet... sorry za relkamu

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama