Boj na ulici

25. ledna 2008 v 20:38 | Hoang |  Umění boje
Kopnou Vás do rozkroku, strčí Vám prsty do očí a dostanete ránu pod pás. K čemu je Vám v té chvíli zlatá medajle? Tak to chodí na ulici.
Jeden moudrý muž řekl: "Zákon ulice je bohužel světovládný". Při boji se tě nikdo nezeptá, zda jsi připraven. Nikdo se tě nezeptá, jaká jsou pravidla. Boj je boj. Reálný boj nemá pravidla. Pokud se v boxu odnaučíš rány pod pás, na ulici je dostaneš. Jsou-li některá místa lidského těla natolik citlivá, že v bojových uměních a sportech je útok na ně zakázán, věz, že právě na tato místa se nepřítel při reálném boji zaměří. Bojová umění přináší i špatné návyky. Kdo by si na závodech v karate kryl uši nebo genitále? Nikdo, protože tam se prostě neútočí. Ale co bolí víc, než právě útok na tato místa? Na ulici jde jen o to, přežít. Nikdo nestopne zápas při každém úspěšném úderu. Když dostaneš jeden, nemůžeš si dovolit čekat, až to přestane bolet. Dostal bys další a mohli by být smrtelné.
Nauč se oddělovat techniky použitelné a nepoužitelné. V karate tě budou učit nízké postoje, ale jde jen o trénink svalů a umění uvolnit se. Není to prvek pro reálný boj. Stejně lze vyloučit kopy výš, než do pasu atd. Nejpoužitelnější jsou ty nejjednodušší techniky. Není nic rychlejšího a jednoduššího než přímý úder. Nohy ovšem nezanedbávej. Pohyb je důležitý a stát na místě není výhodou, protože vzdálenost řídí soupeř a také je na tobě vidět každá změna. Tím myslím známky připravovaného útoku. Je důležité vědět, že soupeř zaútočí, ještě než to udělá. To nepoznáš z pohybu rukou! Naopak, většinou je útok signalizován pohybem těla, či nohou. Při kumite naboso si zkus všimnout, že většina lidí zaryje prsty na nohou do tatami, aby se mohli odrazit a posunout. Například karate učí žáky, nesignalizovat svůj útok.
Dobrou radou je také mást nepřítele. Pokud vyrazíte pravým hákem, ale místo jeho dokončení kopnete holení soupeře do stehna, málokdo se stihne vzpamatovat. Takových příkladů je samozřejmě hodně. Zkus například jeden nebo dva výpady na obličej a potom zasáhni vší silou břicho. Někdy budeš stát proti těžšímu a silnějšímu soupeři a pokud jsi příslušnice něžného pohlaví, nedělej si iluze o vyrovnaném boji. Neříká se pro legraci: kopni ho mezi nohy a uteč. Prostě to udělej. V případě nejvyšší nouze použij jakoukoli špinavou techniku, jen když se zachráníš. Mám na mysli kousání, strkání prstů do očí, tahání za vlasy, náušnice...opravdu cokoli.
Ať už jsi jakkoli sebevědomý, snaž se těmto bojům vyhýbat. Nikdy nelze předvídat výsledek boje. Můžeš si být jistý a nepřítele pevně držet, ale nemile překvapí, když najednou vytáhne nůž. Je to prostě zbytečný risk a pokud tě baví boj, sežeň kamaráda, kupte chrániče a mlaťte se, co srdce ráčí :-)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama