2. díl - Film, kariéra a náhlá ztráta

7. ledna 2008 v 14:57 | Hoang |  Bruce Lee
Rychlý vzestup a nečekaný konec největšího bojovníka, který se zasloužil o rozšíření bojových umění mezi obyčejné lidi.
Bruce Lee se v americké kinematografii uvedl jako sluha kato v seriálu Green Hornet, kde poprvé ukázal své umění široké veřejnosti. Dalším seriálem byl Longstreet, kde hrál obchodníka, kterýBL, velikost: 45.58 KB, obrázek se otevře v novém okně chrání slabší. Američanům se líbila jeho jednoduchost a účinnost. Ještě před začátkem své hvězdné kariéry v Americe, natočil pár klasických snímků v Hong Kongu. Prvním dílem byla The Silent Flute, jež nedopadla dobře. Proto začal natáčet projekt The Big Boss. Od své premiéry v roce 1971 dokazoval film, že Bruceův sen se splnil a film měl rekordní návštěvnost. První polovinu jednoduchého příběhu o překupnících opia převáženého v ledu Bruce nebojuje, protože slíbil rodině, že se do ničeho nezaplete. Od chvíle, kdy mu dojde trpělivost, dostává divák přesně to, proč přišel. Druhý film se jmenoval Fist of Fury a stal se ještě větším kasovním trhákem, než The Big Boss. Ve filmu se Bruce, jakožto nejlepší žák školy, rozhodne pomstít záhadnou smrt mistra. Zde se poprvé setkáváme s nunchaky v Bruceově ruce. Nakonec je zabit, což řada diváků odmítala, ale Bruce ukázal, že za smrt mnoha lidí musí zaplatit. Více než předešlé, si Bruce oblíbil svůj třetí film Way of the Dragon. Sám byl scénáristou a režisérem. Každý zná závěrečnou scénu, kdy Bruce vítězí nad Chuckem Norrisem v římském koloseu. Film byl úspěšnější, než jakkoli odvážný odhad, přesto byl jen předehrou k bezesporu nejúspěšnějšímu filmu Enter The Dragon. Ve snímku vystupovali největší hvězdy tehdejší doby, jako John Saxon, Jim Kelly, Bob Wall nebo Ahna Capri. Bývalý šaolin Han pozval Brucea na svůj ostrov, kde pořádá turnaj bl6, velikost: 30.68 KB, obrázek se otevře v novém okněnejlepších bojovníků světa. Bruce má při cestě tajné vládní poslání, protože Han obchoduje s drogami a zbraněmi. Po mnoha bojích se příběh dostává do zrcadlového bludiště, kde Bruce bojuje s Hanem, kterého nakonec porazí.
Po dokončení projektu Enter the Dragon, chtěl Bruce začít pracovat na dalším, jménem Game of Death. 20. července 1973 Bruce ale náhle umírá. Nedočkal se slávy filmu Enter the Dragon a film Game of Death byl dotáčen až po jeho smrti. Zde měla být scéna, kde Bruce bojuje s americkým basketbalistou Kareem Abdul Jabbarem. Bruceova smrt nebyla nikdy stoprocentě vysvětlena a do dnes se o jejich příčinách spekuluje. BB, velikost: 16.27 KB, obrázek se otevře v novém okně
Náhlý odchod
První vážné varování přišlo 10. května 1973 ve studiu Golden Harvest
, kde pracoval na dabování finální verze Enter the Dragon. Byl psychicky totálně vyčerpaný a trpěl bolestí hlavy, které zaháněl jako obvykle sedativi. Ze začátku jeho nevolnostem nevěnoval nikdo pozornost, až když zničeho nic upadnul do bezvědomí. Byl okamžitě transportován do nemocnice kde mu byla poskytnuta první pomoc a důkladné vyšetření. Neurologické vyšetření naznačovalo poruchu v mozkovém centru. Bruce o týden později, již v podstatně lepším stavu odletěl do Los Angeles k Dr. Davidovi Reisbordovi, kde neurologické vyšetření pokračovali. Po testech team lékařů dospěl k závěru, že šlo o málo vyskytující se druh mozkové příhody, jejíž příčiny se nepodařilo diagnostikovat. Po propuštění z nemocnice se Bruce těšil na návrat do Hongkongu, byl plný energie a ideálů. Netušil že má před sebou poslední tři měsíce života. Americké premiéry svého posledního filmu se nedožil. Zemřel náhle 20. července 1973. Jako oficiální příčina smrti byla stanovena mozková mrtvice, pravděpodobně hypersenzitivní reakce na prášky, které bral Bruce proti bolestem hlavy. Po smutečním obřadě v Hongkongu byly jeho ostatky převezeny do Seattlu. Byl pohřben v čínském oblečení, které měl ve filmu Enter the Dragon. I přes nejasnosti ohledně úmrtí Brucea, dodnes žije v srdcích mnoha lidí a jeho sláva je nedotknutelná.


... V duši absolutně svobodné
od myšlenek a emocí
nenajde ani tygr dost místa,
kam by zasunul svůj děsný spár...

... Jeden a týž vítr vane
nad borovicemi hor
a jezírky v údolí
proč vyluzují rozdílné tóny?...

... Žádné myšlení, žádné reflektování
jen dokonalá prázdnota
a přece se v ní něco pohybuje
sledujíc svůj vlastní běh...

... Oko ho vidí,
ale žádná ruka ho nemůže uchopit-
měsíc v proudu řeky...

... Mraky a mlhy
jsou transformacemi vzduchu
nad nimi věčně svítí slunce a měsíc...

... Vítězství je jen pro jednoho,
vlastně už před soubojem
pro toho, kdo nemyslí na sebe,
kdo přebývá v ne-mysli Velkého Počátku...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Klára Klára | 24. května 2008 v 16:43 | Reagovat

jůů to je chlapák xDD

2 zabijak zabijak | 9. ledna 2009 v 23:11 | Reagovat

toje buh činskýho boxu....!!!!!!!!!!!!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama