1. díl - Zrození Malého Draka

7. ledna 2008 v 14:56 | Hoang |  Bruce Lee
Bruce Lee, hvězda, která nikdy nezapadla. Poprvé se před kamerou ocitl již ve třech měsících, a zůstal u ní dokonce jeho života.
LEE, velikost: 29.17 KB, obrázek se otevře v novém okněBruce Lee se narodil 27.listopadu 1940 v San Francisku. Prakticky celé svoje dětství strávil v Hongkongu. Od svých vrstevníků se moc nelišil, byl poměrně hubený, malý a ve tváři bledý, měl velice dlouhé ruce a kolísavou chůzi. Chodil do základní školy v Kowloone, o tomto místě se později velice nerad bavil, styděl se že jako jediný kluk chodil do dívčí školy. Lee Hoi Chue, jeho otec, byl slavnýmoperním zpěvákem v Kantonese Opera Company, tradiční čínské opeře. Bruce měl dvě starší sestry, Agnes a Phoebe a staršího bratra Petera. Nakonec se narodil jeho mladší bratr Robert. Bruce se pěti měsících vrátil s rodiči do Hong Kongu. Změna prostředí způsobila to, že byl Bruce často nemocný. Jeho filmová kariéra začala už ve třech měsících, kdy hrál ve filmu Golden Gate Girls. Jako dítě hrál v Hongkongu pod jménem Li Siu Loong (malý drak). Byl vždy oblíbený a plný energie.
game, velikost: 48.79 KB, obrázek se otevře v novém okně
Bruce Lee byl známý pouliční rváč. Začal studovat Wing Chun a často měřil síly s žáky ostatních škol. Na jeho devátých narozeninách v domě na Nathan Road nechyběl žádný z jeho nejlepších přátel William Cheung, který se zabýval wing - chun. Cheung o cvičení kung - fu Bruceovi s tváří herce nikdy neřekl, ani ve snu ho nenapadlo, že by ho to mohlo zajímat. O to větší bylo jeho překvapení když Bruce o pět let později (1954) Lee Siu Loong požádal o nějaké informace o kung - fu škole kterou navštěvoval. Předtím, než Bruce poprvé vstoupil do tělocvičny, musel si pomocí Cheunga a jeho strýčka vyprosit souhlas rodičů. Přijetím Bruce do tělocvičny Yip Mana se Bruceho život velice změnil, ze školy vždy utíkal na trénink, kde byl až do večera. V tréninku byl neúnavný, za rok zvládl technicky převýšit spoustu starších žáků Yip Mana, což je velice překvapilo, považovali totiž Brucea za namyšlenou filmovou hvězdu. Trénoval stále víc, k win chun přidal tai-chi-chuan a velice se mu zalíbil čínský box.
V roce 1959 odjíždí jako osmnáctiletý do rodného San Francisca v USA.
Ve státech chtěl Bruce vyučovat kung - fu. Bydlel v San Francisku u jeho známého a později se přestěhoval nad restaurací Ruby Chow v Seattlu, kde pracoval jako číšník. Ve dne studoval a v noci pracoval. Ve volných chvílích trénoval. Vystudoval Edison Vocational High-School v Seattlu a filozofii na univerzitě ve Washingtonu. V té době se z pouličního rváče stávál dospělý zodpovědný vyrovnaný muž. Bruce otevřel malý klub, jenž nazval Jun Fan Gung Fu Institute. Nejprve chtěl vybudovat síť škol, ale pochopil, že se musí žákům věnovat individuálně což by u většího množství škol nebylo možné.
bigboss, velikost: 50.05 KB, obrázek se otevře v novém okněRoku 1963 na jaře začala klub navštěvovat Linda Emery, jíž si v červnu 1964 vzal za manželku. Tou dobou otevírá Bruce Lee se svým přítelem druhou školu v Oaklandu, Californii. Bruce nerespektoval nepsané pravidlo, že kung fu se smějí učit jen Číňané a vyučoval lidi bez rozdílu, což vyvolávalo odpor v tradičních školách. Krátce po Bruceovi si svoji školu na Broadway otevřel také mistr kung fu Wong Jack Man. Jeho společníkům se nelíbil Bruceův přístup a vyžádali si jeho souboj s Wong Jack Manem. Pokud prohraje, musí zanechat vyučování "bílých".
Podle svědků měl Wong trochu strach, když Bruce Lee, místo aby se stáhl, výzvu přijal. Chtěl dokonce nejdříve cvičný zápas, ale to Bruce odmítl. Linda, která zápasu přihlížela, byla tou dobou v osmém měsíci těhotenství, byla si jistá, že Bruce zvítězí. Bruce dal patřičně najevo, že se nehodlá vzdát a Wong se stále více stahoval a dostával přímé rány. Bruce ho nenechal utéct a donutil ho vzdát se. Právě po tomto zápasu si Bruce uvědomil, že ještě není v dokonalé kondici a že ani Wing Chun není dokonalý. Bruce kritizoval nedostatečné využití nohou, které se učil z karate nebo v taekwon - do. Zjistil, že každý styl má své prvky, předpisy, pravidla, a tím i hranice. Proto nejsou dokonalé.
Vyvinul vlastní styl. Nazval ho Jeet Kune Do, tedy styl "stop úderové pěsti". Sám však nerad používal slovo styl, protože důraz kladl na to, že JKD nemá omezení, zdůrazńoval že nejde o styl, ale o systém. Přirovnával svou činnost k sochaři, který odstraňuje přebytečný materiál. Techniky prostě zjednodušoval a učil, používat všechny techniky, tudíž nemít žádnou techniku. Každý žák se učí to, co mu vyhovuje a to je Jeet Kune Do.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Bin77 Bin77 | E-mail | 22. února 2008 v 19:37 | Reagovat

Je to pěknej článek,moc ti za něj děkuju:-)

2 lucie lucie | 29. října 2009 v 10:49 | Reagovat

je to hezka stranka ale ja bych chtela chodit na stejna bojova umeni jako bruce lee

3 bajzo bajzo | 28. ledna 2011 v 12:04 | Reagovat

je v tom vela nepresnosti mal by si najprv vec poriadne prestudovat nez o tom zacnes prednasat

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama