Jak Capoeira vznikla

14. prosince 2007 v 18:15 | hoangdragon |  Capoeira
Capoeira vznikla za bouřlivých okolností, když byly do brazílie přiváženi domorodci z afriky a přejímáni do otroctví.
Capoeira, velikost: 25.74 KB, obrázek se otevře v novém okněCapoeira vznikla u afrických otroků, kteří byly v dobách kolonialismu přivezeni do Brazílie. Co výraz capoeira konkrétně znamená? To je v současnosti velice sporné a vlastně nikdo nezná stoprocentní odpověď, nekde se píše, že je to výraz indiánského dialektu Tupi, které oznacuje odesknutý keř, který byl údajně používán v počátečním stádiu jako zbraň capoeristů. Další etymologii slova capoeira odvozují od slova s významem kurník - zloděj kuřat, které pochází z portugalska. Výraz capoeira nemá kořeny v bantu ani angolštině, což naznačuje že capoeira je spíše než afrického původu, původem afro-brazilské provincie, kterou vytvořili tamní otroci z afriky pod tíhou životních a sociálních podmínek, ve kterých byly nuceni žít. Po příchodu prvních otroků přivezených na území brazílie přibližně před 400 lety,Capoeira, velikost: 104.09 KB, obrázek se otevře v novém okně se začali formovat komunity novoosídlenců nazývaných quilombos (maskovaná místa), kteří žili v džungli.
Tyto komunity přepadávali vesnice, plantáže, chytali ženy a kradli zásoby potravy. Byly proti ním pořádány výpravy a tehdy vznikla capoeira jako forma neozbrojeného boje (konflikt pána a otroka).
V roce 1707 nastal ůplný zákaz capoeiry, ovšem jako i jinde a jiná bojová umění se cvičila i nadále, jen se její obal přizpůsobil podmínkám a navenek vypadal jako tanec s množstvím akrobacie.
V roce 1808 zešměšňovala brazilská vládnoucí třída anglickými a francouzskými projevy nadřazenosti a zakázala jakékoliv projevy orientalismu, bojovou i taneční formu capoeiry. Tímto se Brazílie velice Capoeira, velikost: 16.99 KB, obrázek se otevře v novém okněvzdálila od evropy. Tato represivní opatření byla prováděna velice brutálně a pomalovaní lidé neměli možnost útěku. Byly pravidelně vykonávány razie na tuláky a povaleče, i na lidi kteří tancovali, následně byly brutálně zbiti a naverbováni do armády. Kolem roku 1825 se situace priostrila natolik, že za zločin bylo považováno i bezdůvodné postávání v ulici, či vyluzování různých zvuků a to nejvíce pocítili afričtí obyvatelé. V této době se v capoeiře začíná používat zbraň v podobě břitvy a jsopu pryč doby, kdy člověk z boje vyvázl pouze bezvědomím, oběti teď končí s proříznutými hrdli a někdy dokonce s vyřezanými vnitřnostmi. Teprve až roku 1972 byla capoeira Brazílií povýšena na národní bojové umění.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

jaký styl děláte?

KungFu 32.2% (227)
TeaKwonDo 8.8% (62)
Karate 10.4% (73)
Capoeira 7.7% (54)
KickBox 15.9% (112)
Jujitsu 5% (35)
Ninjutsu 5.5% (39)
žadné 14.5% (102)

Komentáře

1 Zalan Zalan | 21. února 2008 v 18:28 | Reagovat

tohle umění si zaslouží myslím mnohem víc než jeden ubohej článek

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama