Mike Tyson

14. srpna 2007 v 14:58 | Hoang |  Box-Mike Tyson
Mike Tyson (Kanibal,zabiák)
"Železný" MIKE TYSON. Podle jedněch nejlepší boxer od dob Muhammada Aliho. Podle druhých nebezpečný psychopat ohrožující nejen soupeře uvnitř ringu. Proslul svými údery, počtem vyhraných zápasů, ale také znásilněním, pokousáním protivníka a přestupem na muslimskou víru. To je Mike Tyson, zvíře uprostřed ringu.


Michael Gerard Tyson se narodil 30. června 1966 v newyorském Brooklynu. Po problémech se zákonem byl vyloučen ze střední školy a pro svou nápravu zvolil boxerskou školu trenéra Cus D´Matoa. Trenér Cus si okamžitě všiml potenciálu a talentu dřímajícího v jeho problematickém dítku a poznal, co vše může tento mladík dokázat, dostane-li se mu odpovídajícího tréninku.
Pod Cusiho vedením se Mike Tyson stal nejžhavějším kandidátem na titul v supertěžké váze. Pak však přišla tragická smrt trenéra Cusiho, jenž podlehl zápalu plic. Pro Mika to byla těžká rána. Nevzdal se však a pokračoval ve své cestě za titulem pod trenérem Kevinem Rooneym a pod manažerským vedením známého promotéra Dona Kinga.
sport_box_mike_tyson
Vláda a pád jednoho agresivního muže
Už 22. listopadu 1986 se stal nejmladším šampiónem supertěžké váhy v historii (bylo mu v té době 20 let a 144 dní), když v boji o titul WBC ve druhém kole knokautoval Trevora Berbicka. Poté vybojoval i tituly WBA a IBF, předtím však musel pokořit Jamese Smitha, resp. Tony Tuckera. Tato vítězství udělala z Mika Tysona největšího šampióna bez rozdílu vah od dob Leona Spinkse.
V té době Tyson vládl světovému boxu a snadno porážel všechny vyzyvatele. Ke konci roku 1988 se Mike dostal do sporu s trenérem Rooneym kvůli své tehdejší ženě, herečce Robin Givensové. Nikoho tedy nepřekvapilo, že následný souboj proti Franku Brunovi v únoru 1989 byl první, který Mike neabsolvoval pod Rooneyho dohledem a taktéž byl prvním soubojem, kdy pozoruhodně vrávoral po ranách soupeře.
sport_box_mike_tyson
Místo duelu s Holyfieldem musel do chládku
Tyson brzy ztratil titul šampióna bez rozdílu vah (v únoru 1990), když byl knokautován od Bustera Douglase v jedenáctém kole lítého souboje. Vítězství Douglase se stalo největším šokem v historii boxu. Železný Mike, odhodlaný znovu získat své pocty, vstoupil opět do ringu pln pomstychtivosti. V rychlém sledu odmítl vyzyvatele Henry Tillmana, Alexe Stewarta a Donovana "břitvu" Ruddocka.
O titul se totiž chtěl utkat jedině s Evanderem Holyfieldem. Souboj však zrušilo obvinění za znásilnění, jehož se měl dopustit v Indianě. Brzy poté byl usvědčen a odsouzen k šesti letům ve státní věznici. Jeden z největších talentů boxu se zdál promrhán.
sport_box_mike_tyson_zvire
V ranních hodinách březnového dne roku 1995 se otevřela brána věznice a Mike se konečně mohl nadechnout vzduchu, jenž nebyl filtrován zamřížovanými okny věznice. Sportovní svět začal spekulovat, jaká bude budoucnost bývalého šampióna. Ten dlouho neotálel a o měsíc později již byl v plném tréninku, rozhodnut získat zpět titul, co mu unikl v devadesátém.
Skandály a skandály - za jedno hryznutí pokuta tři milióny dolarů
V prvním zápase po svém návratu snadno porazil Petera McNeeleyho, který se ocitl na zemi už po patnácti vteřinách boje a nakonec došlo, ke štestí McNeeleyho, k technickému KO. Mike se však tímto hladkým vítězstvím nenechal ukolébat a 16. března 1996 opět získal titul WBC, když porazil Angličana Bustera Mathise Jr. Další v řadě protivníků byl Bruce Seldon, se kterým taktéž neztrácel čas a po jeho porážce se mohl pochlubit titulem WBA. Aby však mohl završit svůj návrat, musel porazit Evandera Holyfielda, držitele titulu IBF.
Holyfield se však stal pro Tysona nepřekonatelnou překážkou, 9. listopadu 1996 ho porazil v jedenáctém kole a pohřbil tak jeho naděje na velkolepý návrat do profesionálního ringu. Tyson se však nechtěl jen tak vzdát a opět nastoupil proti Holyfieldovi 28. června 1997.
A nastaly jeho problémy. Nemohl se smířit s vývojem zápasu, jenž se nevyvíjel podle jeho představ a soupeři ukousl kus ucha. V profesionálním ringu věc nevídaná, diskvalifikace, 16 měsíců bez licence a tři milióny dolarů pokuta. Za jedno kousnutí trest k nepřehlédnutí.
sport_box_mike_tyson_zvire
Lennoxe Lewise pro změnu kousnul do nohy
A to tu ještě nebyl Lennox Lewis - pozdější držitel titulů WBC a IBF. Tohoto boxera napadl ještě před zápasem na tiskové konferenci a v nastalé mele ho kousl do nohy. Lewis se pak nechal dokonce očkovat proti tetanu. Historka k pousmání. Nevadská sportovní komise však po tomto incidentu nedala Tysonovi povolení boxovat s Lewisem v Las Vegas a zápas se tak nekonal.
O střetnutí tedy projevilo zájem Los Angeles, JAR a Dánsko, Lewis však s Tysonem odmítl zápasit s poukazem na to, že jeho sok je nemocný člověk. Nakonec k souboji přece jen došlo a Mike musel spolknout další hořkou porážku, když ho Lewis letos v červnu knokautoval v osmém kole.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

jaký styl děláte?

KungFu 32.2% (227)
TeaKwonDo 8.8% (62)
Karate 10.4% (73)
Capoeira 7.7% (54)
KickBox 15.9% (112)
Jujitsu 5% (35)
Ninjutsu 5.5% (39)
žadné 14.5% (102)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama