Jet-Li

19. srpna 2007 v 16:08 | Bruce |  herci

Fearless
Huo Yuan Jia je jedna z těch čínských ikon, které vyfasovaly vlastní film, popř. sérii. Těžko říct, do jaké míry se autoři drží reálných podkladů, ovšem jádro by mělo být stejné - Huo byl nejlepší mistr začátku dvacátého století, vrátil svému národu kolonizátory do kouta zatlačenou čest a založil školu Jin Wu, která existuje dodnes.
Film FEARLESS (THE SPIRIT/HUO YUAN JIA) nám líčí mistrův příběh od jeho útlého mládí, kdy se jako syn někdejšího velkého mistra kung-fu potají učil okoukaným pohybům, jelikož ho jeho otec odmítal do tajů tohoto umění/filosofie zasvětit. O cca dvacet let později sledujeme našeho hrdinu jako někoho, kdo se snaží dělat čest rodině Huo tím, že poráží všechny dostupné protivníky ve velkých zápasech, při nichž se pro jistotu podepisuje i smlouva života a smrti. Ovšem jeho touha být nejlepší jde tak daleko, že posledního neporaženého mistra Quina během spektakulárního souboje v restauraci zraní natolik, že o pár chvil později zemře. To se neobejde bez pomsty Quinova syna, a tak se stane, že Huo Yuan Jia přijde o matku a malou dcerku a umocní tragický průběh tím, že mladého vraha zabije přímo před zraky jeho rodiny. Odchází pryč, aby se na venkově naučil od jiných něco, co dá jeho umění smysl a jeho pohybům účel, očistí svou duši, pochopí svého otce (pochopíte proč:-) a po dvou letech se vrací zpět domů, aby vrátil své zemi cizinci uzmutou čest a přihlásil se do osudného turnaje, v němž už bojuje nikoli kvůli osobním důvodům, nýbrž jako ten, kterého si bude jeho národ pamatovat jako svého hrdinu.
Je rozdíl mezi slávou a slávou. Sláva, za kterou se ženeme - sláva vydobytá - není čistá. Je sice naše, ale je svým způsobem sobecká. Sláva, kterou nám přiřkne někdo jiný kvůli něčemu, co jsme kvůli ní neplánovali - to je sláva čirá a té si člověk může opravdu vážit. Oba dva typy slávy se ve filmu objeví, na začátku a na konci a i to možná spadá do ponaučení, které by podle některých v žádném správném filmu nemělo chybět (podle mě to ovšem není nutnost).
Nejvýraznější linie filmu sleduje právě hrdinovu duševní přeměnu, není tu ani moc rozdíl v jeho stylu boje - tedy snad až na to, že se na konci oprostí od brutálnějších chvatů a je mnohem víc "vzdušný" a elegantnější, nesnaží se protivníka rozsekat a zmrzačit.
Jet Li, který Hua hraje, dodává filmu další rozměr - jednak svým charismatem, jednak svou perfektní kondicí, ovšem hlavně tím, že FEARLESS je zřejmě jeho poslední klasický kung-fu film. Ta nostalgie pro člověka s tímto faktem seznámeného z filmu přímo čiší a konec je pro jeho fanouška pak čímsi magickým, nepopsatelným a krásným a přitom šíleně smutným. Je to jakési poselství pro nás všechny, kteří celým fenoménem žijeme, nejen filmy, ale celou mystikou se starou Čínou a její filosofií a bojovými uměními spojenou.
Přeci jen ale píši recenzi, takže je na čase povědět něco o techničtějších aspektech - choreografie je skvělá a s kamerou si rozumí dobře. Yuen Woo Ping (Tygr a Drak, Matrix) předvádí opět to nejlepší a zároveň se, vzhledem k většímu vztahu k realitě a historii, snaží stát nohama na zemi, což ovšem neznamená, že dráty tu použity nebyly. Využívá ovšem spousty divácky vděčných prvků, což pro nás v praxi znamená, že se dočkáme i soubojů se zbraněmi a navíc i jaksi kosmopolitně, pěkně postaru, jako v těch starých arénových mlátičkách, kde se vyskytovali bojovníci z nejrůznějších koutů světa. O režii se postaral Ronny Yu, který má za sebou hlavně fanoušky celkem vlídně přijatý hororový crossover FREDDY VS. JASON a drama se Samuelem L. Jacksonem 51TH STATE. Režíruje zručně, oceňuji obzvlášť nápad s úvodním rychlým sestřihem závěrečného turnaje a také časové rozmístění všech akčních pasáží ve filmu. Film si ovšem drží své tempo i v klidnějších pasážích a jakkoli se ta venkovská může zdát kýčovitá, sem zkrátka patří.
Sháním se po soundtracku i datu uvedení na našem video/DVD trhu (protože nepředpokládám, že jej někdo u nás uvede do kin), jsem zvědavý na režisérský sestřih a zejména pak na to, jak do filmu zapadne vystřižená Michelle Yeoh. Za tento rok mám zatím nejintenzivnější pocit, že jsem našel film do sezónního žebříčku. A možná, že i něco víc, to se uvidí po druhém, třetím a pátém shlédnutí. Jet Li je tu zkrátka ve vrcholné formě a předvádí i solidní herectví, ať už si říká kdo chce co chce. FEARLESS je film, který si ve svém nitru nesu ještě teď - a zřetelně jej cítím.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 DyNno DyNno | E-mail | 19. února 2009 v 22:17 | Reagovat

Tento film mám a můžu všem říci,že se na něj mohu dívat stále dokola......:D stojí to za to přátelé..

2 michal michal | E-mail | 22. prosince 2009 v 13:44 | Reagovat

jo hustý

3 Jen taj Sei Jen taj Sei | 12. února 2010 v 18:31 | Reagovat

opravdu dobrý film

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama